2010. március 18., 09:422010. március 18., 09:42
Úgy tűnik, valamelyest enged a szakszervezetek követeléseinek a kormány. A pénzügyminisztérium és a közigazgatási munkavállalókat képviselő érdekvédelmi szervezetek képviselőinek tegnapi bukaresti találkozóján ugyanis elhangzott, a kormány elfogadhat egy olyan jogszabályt, amely módosítaná a 2010/1-es kormányrendeletet. Mint ismeretes, ez a törvény vonta vissza a kollektív munkaszerződéseket, megszüntetve ez által a különböző pluszjuttatásokat, prémiumokat, ami pedig a szakszervezetek szerint a közalkalmazottak béreinek csökkenéséhez vezetett.
Mihaela Neacşu, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) képviselője a tárgyalásokat követően úgy nyilatkozott, a kormány tagjai belátták, hogy szükséges olyan irányba módosítani a közalkalmazottak egységes bérezését célzó, 2009/330-as törvényt, hogy elkerülhető legyen, hogy a bérek a tavaly decemberi szint alá süllyedjenek. Neacşu közlése szerint a kormány szakemberei már meg is találtak egy olyan formulát, amely lehetővé tenné, hogy a bérek a 2009. decemberi szinten maradjanak.
Sebastian Oprescu, a Közalkalmazottak Országos Szakszervezetének (SNFP) elnöke azonban a tegnapi sajtótájékoztatón fontosnak tartotta kiemelni, hogy a 330-as törvény már az alapjaiban elhibázott, s ez vezethetett oda, hogy csökkentek a fizetések. „Újra kell gondolni a jogszabályt, s egy egységes bérezési szabályozást kell kidolgozni. Ezt a törvényt nem lehet alkalmazni. Technikai értelemben találtak megoldásokat, de politikai akaratra is szükség van” – fogalmazott a szakszervezeti elnök.
Liviu Apostoiu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb alelnöke eközben arra hívta fel a figyelmet, hogy egyes közalkalmazottak esetében az egységes bérezési törvény alkalmazását követően akár 30–40 százalékos bércsökkenésről is lehet beszélni. Szerinte a probléma korrigálására alkalmas a kormány javaslata, azaz a 2010/1-es rendelet módosítása, mivel meglátásában ez a dokumentum „zavarta meg” a 330-as törvényt.
Valentin Mocanu, a munkaügyi minisztérium államtitkára elmondta, a megoldásokat a szakértői megtalálták, ezeket azonban még a kormány illetékeseinek is el kell fogadniuk. Az államtitkár arról is tájékoztatott, hogy a megoldási javaslatokat a szakszervezetek Emil Boc kormányfővel péntekre tervezett egyeztetésén mutatják majd be.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a 330-as törvény elfogadását követően Emil Boc kormányfő arról biztosította a közalkalmazottakat, hogy az állami költségvetésből fizetettek havi bére nem csökken az egységes bérezési törvény alkalmazásával. Azonban február közepén, amikor a közszférában dolgozók kézhez kapták idei első fizetésüket, a szakszervezetek közölték, sokan panaszkodnak arra, hogy jóval kevesebb pénzt vittek haza, mint egy hónappal korábban. Az ügyben Valentin Mocanu szakállamtitkár akkor még úgy nyilatkozott, nem fordulhat elő, hogy bárki is kevesebbet keresett volna januárban, mint decemberben vagy novemberben, úgy vélekedett, az okozhatta a csökkenést, hogy egyes munkáltatók rosszul értelmezték a törvényt. Azonban ígéretet tett, megvizsgálják a panaszokat, és kijavítják az esetleges hibákat.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.