2012. október 31., 08:512012. október 31., 08:51
A konferencia előadásainak egyik hangsúlyos témája a megújuló energiák felhasználása volt. Az eseményen Borboly Csaba, a Hargita megyei közgyűlés elnöke rámutatott, hogy a Székelyföld kiaknázatlan zöldenergia-potenciállal rendelkezik, és ha az önkormányzatok nem veszik kézbe az ilyen jellegű beruházásokat, akkor külföldi vagy országos cégek húznak majd hasznot az ágazatból, holott a helyi lakosságnak kellene profitálnia belőle.
Kelemen Gábor, a megyei önkormányzat energiatakarékossági közszolgálatának a vezetője bemutatta a megyei tanács 2012–2020 közti időszakra szóló, Építsünk biztos jövőt! című gazdaságfejlesztési programtervezetét, amelynek az egyik célkitűzése az energiahatékonyság növelése és az alternatív energiaforrások hasznosítása. Ennek alapelve, hogy csökkentsék az energiafüggőséget, növeljék az energiatakarékosságot, kihasználják a helyi erőforrásokat, és növeljék a munkahelyek számát, illetve a jövedelemszerzési lehetőségeket.
Mindezt különféle programokkal valósítják meg, a háztartások és vállalkozások segítésével az energiaszámlák csökkentésében, a középületek hőszigetelésének, illetve a településeknek a támogatásával az energiaforrásaik kihasználásában, továbbá mezőgazdasági és fahulladékok, patakok és a napsugárzás felhasználásában. Ezenkívül – tette hozzá – cél a napkollektorok, napelemek, alternatív fűtésrendszerek terjesztése, valamint a napelemparkok, biomassza-erőművek és vízi erőművek építése, ehhez pedig befektetők keresése.
Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vezetője elmondta, hogy az Európai Unióban Románia az utolsó helyen kullog a zöldenergiák felhasználásában, ráadásul a bürokrácia is akadályozza ennek elterjedését. Ugyanakkor – tette hozzá – az sem igaz, hogy ezen a téren nem történt semmi előrelépés térségünkben, hiszen Madarason és az Úz völgyében vízi erőmű épül, a Kászonokban pedig napelemparkot terveznek.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.