2009. december 21., 09:442009. december 21., 09:44
A 2010-es évi állami költségvetést még karácsony előtt, várhatóan december 24-én elfogadja az új kormány – nyilatkozták tegnap nevük elhallgatását kérő kormányzati források a Mediafax hírügynökségnek.
Mint hangsúlyozták, amint a parlament megszavazza az új összetételű, a Demokrata-Liberális Párt, az RMDSZ, valamint pártfüggetlen politikusok alkotta Boc-kormányt, a kabinet tagjai már voksolnak is a jövő évi büdzséről, hogy azt így még az idei év végéig be is tudják terjeszteni a parlament két háza elé.
„A várakozások szerint a parlament december 23-án szavaz a kormányról, így a kabinet első ülésén, már december 24-én el is fogadhatja a költségvetés tervezetét” – derül ki a szivárogtatók vallomásából.
Stafétaváltás. Pogea és Vlădescu 2005-ben még együtt kormányzott. Fotó: Agerpres |
A már kidolgozott költségvetés tervezetének a részletes bemutatásával adta át a stafétát Gheorghe Pogea ügyvivő pénzügyminiszter utódjának, Sebastian Vlădescunak, a legújabb Boc-kabinet kijelölt pénzügyminiszterének a hét végén. „Nem kívántam folytatni pénzügyminiszteri tevékenységem. Tudnod kell, hogy mikor kell lelépni a színről, még mielőtt az elkerülhetetlenné válna” – fogalmazott a leköszönő tárcavezető. |
A kormány régi és új tagjai szombaton informális ülés keretében tárgyaltak egyébként a költségvetésről. Az ülést követően Emil Boc régi-új kormányfő úgy nyilatkozott, jelen pillanatban az általa vezetett kabinet számára a büdzsé mielőbbi elfogadása jelenti a prioritást.
A miniszterelnök szerint valószínűsíthető, hogy a parlament is még január első felében, rendkívüli ülés keretében megszavazza a büdzsét. Boc ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni, hogy a költségvetés minden tekintetben megfelel a nemzetközi intézetekkel megkötött készenlétihitel-megállapodás feltételeinek, így egyebek mellett 5,9 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt irányoz elő a jövő évre.
Továbbá 0,5 százalékos éves gazdasági növekedéssel számolnak, olyan körülmények között, hogy az új kabinet is megtartja a 16 százalékos egységes adókulcsot, 19 százalékon tartja a hozzáadottérték-adót (TVA), illetve megpróbálnak minél nagyobb összegeket fordítani új beruházásokra.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a költségvetés mielőbbi elfogadása nem csak azért fontos, hogy az önkormányzatok és különböző állami intézmények is rövid időn belül el tudják készíteni saját büdzséjüket, hanem a nemzetközi Valutaalap (IMF) is csak akkor hajlandó folyósítani a következő hitelrészletet, amikor a parlament is elfogadta az állami költségvetést.
Traian Băsescu államfő csütörtöki nyilatkozata szerint amennyiben január elején megszületik a büdzsé végső formája, akkor nagy esély mutatkozik arra, hogy az IMF február 17-én egy időben utalja a készenlétihitel-megállapodásban rögzített összeg 1,5 milliárd eurós harmadik, illetve 830 millió eurós negyedik részletét. Ennek a 2,3 milliárd eurónak a felét a Román Nemzeti Banknak utalják, másik felét pedig a pénzügyminisztérium kapja meg, hogy az összegből finanszírozni tudja a költségvetési hiányt.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.