Fotó: A szerző felvétele
2009. december 18., 09:012009. december 18., 09:01
Dubajban fejlesztene a Marosvásárhelyen immár három szállodával és egyéb üzleti – üzemanyag-forgalmazás, tömegközlekedés – érdekeltségekkel rendelkező Voiajor Kft. A cég vezetője, egyik tulajdonosa, Florin Vlas vállalkozó – mint azt a Krónikának is megerősítette – ezügyben már tárgyal a dubaji sejkkel.
„Már a nyár folyamán lépéseket tettünk két dubaji szálloda megvásárlása érdekében. De a dolog nem ilyen egyszerű. Először is felmérést készíttetünk arról, hogy az utóbbi években milyen volt ott a turistaforgalom. Figyeljük a dubaji gazdasági élet mozgását. Tény, hogy az üzleti tárgyalás első, nyári fordulója után most már a tulajdonosok kerestek meg minket.
A sejket azért említem, mert attól függetlenül, hogy kik a létesítmények tulajdonosai, az ő tudta, jóváhagyása nélkül nincs üzlet” – részletezte lapunknak Florin Vlas. A kiszemelt négy-, illetve ötcsillagos szállodák egyenként 120, illetve 170 férőhelyesek. Az erre fordítandó öszszeget saját forrásból és banki kölcsönből teremtenék elő, tudtuk meg a vállalkozótól.
Hozzátette: ez a lépés azért vált lehetségessé, mert a gazdasági válság ellenére a már létező vendéglátó-ipari egységeikben idén mintegy 20 százalékkal nagyobb volt a forgalom, mint 2008-ban.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a 2009-es esztendő egyik legvisszhangosabb mondén eseménye a marosvásárhelyi Business Szálló wellnessközpontjának, az Aqua Day Spának az április végi felavatása volt. Mintegy 600 vendéget hívott meg az eseményre Florin Vlas és fia, Dacian Vlas. A kezelési helyiségek, szolgáltatások – szauna, masszázsszalonok, jacuzzi, úszómedencék, testsúlycsökkentő és testátmodellező központ, edzőterem, törökfürdő, szín- és aromaterápiára alkalmas termek – számát tekintve ez a legnagyobb ilyen jellegű egészségközpont Romániában.
A 2 millió eurós beruházás egyik érdekessége, hogy a mindehhez szükséges hőenergia java részét napelemek segítségével állítják elő. Florin Vlas azt állítja, hogy a 120 férőhelyes Business szállóhoz tartozó wellnessközpont a granadai Alhambra komplexum élethű mása. A szálloda szobáit – főleg a téli hónapokban – földgázzal fűtik.
„Körülbelül 100 ezer eurót takarítunk meg évente a napkollektorok révén. Három év alatt meg is térül a befektetés” – tudtuk meg az üzletembertől. A Business Hotel másik sajátossága az, hogy a hagyományos épületet – Olaszországban és Görögországban látott minták alapján – az E60-as nemzetközi út fölött átnyúló „függővendéglővel” egészítették ki.
Ugyanakkor a dubaji terjeszkedés mellett a napokban több érdekes hír is szárnyra kapott a Voiajor céggel kapcsolatban. Florin Vlas megerősítette lapunknak azt az információt is, miszerint az 54 szobás Business Hotel, valamint a 35 szobás Voiajor szálló mellé Joseph Goschy német üzletembertől megvásárolták a marosvásárhelyi főtéren található, 78 szobás Transilvania szállót.
A beruházás mintegy 2 millió euróra rúg. Emellett a cég az ország nagyobb városai, Bukarest, Konstanca, Brassó, Kolozsvár irányába is kacsintgat, valamennyi városban szeretnének szállodákat vásárolni.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.