Az építő- és vendéglátóiparban dolgozik a legtöbb külföldi vendégmunkás, keresettek az erdélyi állások

Kolozsváron is egyre gyakrabban láthatunk ázsiai vendégmunkásokat •  Fotó: Kiss Judit

Kolozsváron is egyre gyakrabban láthatunk ázsiai vendégmunkásokat

Fotó: Kiss Judit

Mivel a hazai munkaerő elvándorlása továbbra is hátrányosan érinti a romániai vállalatokat, a cégek továbbra is képzett és képzetlen munkaerőt „importálnak” más országokból. A rossz élet- és munkakörülmények miatt egyre nagyobb számban vándorolnak keletről nyugatra az olyan országokból, mint Nepál, Srí Lanka, India, Banglades és a Fülöp-szigetek, az ottani bérekhez mérten pedig Romániában is jó kereset várja őket. Tény ugyanakkor, hogy nagyon sokan már az első adódó alkalommal tovább is állnak egy még jobb élet és fizetés reményében nyugatabbra.

Bálint Eszter

2023. május 16., 17:092023. május 16., 17:09

2023. május 16., 17:132023. május 16., 17:13

A tavalyhoz hasonlóan 100 ezer, az Európai Unión kívülről érkező külföldi állampolgár dolgozhat Romániában, a vállalatok pedig élnek is a lehetőséggel, mivel a gazdaság számos ágazatában – többek között az építőiparban és a vendéglátásban – is munkaerőhiány jellemző. Sokakat meg is lepett, hogy a bukaresti kormány idénre is 100 ezerben határozta meg a létszámot, a versenyszféra képviselői tavaly novemberben a Wall-street.ro portálnak úgy nyilatkoztak, hogy 130 ezres keretre számítanak.

A gazdasági portál friss elemzése szerint a román kormány nem akarja, vagy legalábbis nem vállalja a felelősséget azokért az esetleges társadalmi feszültségekért, amelyeket egy küszöbön álló gazdasági válság kapcsán a külföldi vendégmunkások még nagyobb beáramlása okozhat.

Honnan érkezik a munkaerő?

A munkaügyi felügyelőség adatai szerint 2023. április 20-áig 120 165 külföldi munkavállaló érkezett Romániába, bár tény, hogy a Wall-street által közölt listán egyaránt szerepelnek az uniós, illetve az EU-n kívüli országokból érkezettek.

Közülük a legtöbben, szám szerint 17 974-en Nepálból érkeztek, majd a Srí Lanka-i és török állampolgárok következnek 12 321, illetve 11 063 munkavállalóval.

A negyedik helyen az úgynevezett hontalan személyek állnak, számuk 8282. (A nemzetközi jogban hontalan személy alatt olyan személyt értünk, akit egy állam sem tart saját joga szerint állampolgárának.) A háború sújtotta Ukrajnából érkezők közül 7765-en vállaltak munkát Romániában április 20-áig. A top 10-be befértek még a moldovai köztársaságbeli (7487), az indiai (7435), a bangladesi (5239), az olasz (3695) és a kínai (3228) munkavállalók.

Kétezresnél nagyobb közösséget alkotnak még a pakisztániak, valamint a Fülöp-szigetekiek is.

A szomszédos Szerbiából 1701, Magyarországról 1607, Görögországból pedig 1547 munkavállaló érkezett.

A 20-as listán megtaláljuk még Németországot (1433), Egyiptomot (1428), egy, az elemzésben Arab köztársaságként említett, nem létező entitást (1405), valamint Franciaországot (1305).

korábban írtuk

The Economist: Románia az elvándorlók országából a bevándorlók államává válik
The Economist: Románia az elvándorlók országából a bevándorlók államává válik

Románia gazdasága folyamatosan bővült az elmúlt évtizedben, és hamarosan oda jut, mint Olaszország a hetvenes években: az elvándorlók országából a bevándorlók országává válik – olvasható a The Economist című neves brit újság riportjában.

Mit dolgoznak?

Ami azokat a területeket illeti, ahol a külföldi vendégmunkások dolgoztak/dolgoznak, talán nem meglepő, hogy

a legtöbb külföldi állampolgár az építőiparban (15 116), a vendéglátásban (9 154) és a közúti árufuvarozásban (3068) vállal munkát.

A 2023. április 23-áig Romániába érkezett külföldi munkaerő 12,58 százaléka az építőiparban, 9,23 százaléka pedig a HoReCa-ágazatban talált állást az elemzés szerint.

A Gyergyóditróban alkalmazott Srí Lanka-i pékek története bejárta a világsajtót, film témájául is szolgált •  Fotó: Beliczay László Galéria

A Gyergyóditróban alkalmazott Srí Lanka-i pékek története bejárta a világsajtót, film témájául is szolgált

Fotó: Beliczay László

A negyedik helyen a sütőipar (2747), az ötödiken pedig a kiskereskedelem (2267) áll. De sokan vállaltak munkát a szolgáltatói szektor különböző szakterületein, szállodákban, autóipari üzemekben, és számottevő a tanácsadóként tevékenykedők száma is.

korábban írtuk

Bérösszevetés: egyre kifizetődőbb itthon is a kétkezi munka, mégis Ázsiából kell megváltást várni
Bérösszevetés: egyre kifizetődőbb itthon is a kétkezi munka, mégis Ázsiából kell megváltást várni

Meghaladta az ezer eurót tavaly az építőipari munkások nettó átlagfizetése Romániában, a vállalkozások mégis óriási munkaerőhiánnyal küzdenek, akárcsak a gazdaság más húzóágazatai.

Hol vállalnak munkát?

A vendégmunkások területi megoszlása sem meglepő. A munkaügyi felügyelőség adatai szerint 2023. április 20-áig 41 130 külföldi állampolgárnak volt aktív munkaszerződése Bukarestben, ami az országba érkezett külföldi munkavállalók 34,23 százalékát jelenti. A legtöbben Nepálból (6143), Törökországból (3924), Ukrajnából (3416) és Srí Lankáról (3265) érkeztek.

A második helyezett Ilfovban eközben 12 807 külföldi munkást regisztráltak, majd, Temes (6 520), Konstanca (6407), Kolozs (5201), Brassó (4181), Iaşi (3889), Arad (3309), Argeș (3191) és Bihar megye (3109) következett.

Az elemzés aláhúzza: a korábbi évekhez képest a munkaerőigény növekedésének lehetünk szemtanúi, de a tapasztalatok azt is mutatják, hogy egyre alaposabban kell tájékoztatni a romániai vállalkozókat arról, hogy milyen alapfeltételeket kell nyújtaniuk a külföldről hozott munkaerőnek.

Az építőiparban dolgozik a legtöbb vendégmunkás •  Fotó: Pixabay.com Galéria

Az építőiparban dolgozik a legtöbb vendégmunkás

Fotó: Pixabay.com

„Mind a munkavállaló, mind a munkáltató vállal bizonyos feltételeket, amelyekért közvetlenül felelősek, és ezek be nem tartása esetén a törvény előtt felelősségre vonhatják őket. A romániai munkáltatók számára gyakran kényes kérdés a túlórák kifizetése” – mutatott rá Yosef Gavriel Peisakh, a Work From Asia munkaerő-közvetítő ügynökség vezérigazgatója.

Mint ismeretes, a hivatalos statisztikák szerint 2022-ben 100 000 külföldi munkavállalót fogadtak be, körülbelül annyit, mint amennyit Románia 2010 és 2021 között, 11 év alatt, és a 2021-es kvóta dupláját. 2020-ban és 2019-ben évente 30 000 külföldi munkavállalót engedtek be a munkaerőpiacra. A tapasztalatok ugyanakkor azt mutatják, hogy sokan közülük az első adódó alkalommal, illegálisan tovább állnak valamely nyugat-európai országba, ahol jobb béreket remélnek. Sokan viszont a határon sem jutnak át, és a nyugati jobb élet helyet a romániai hatóságok által lefolytatott büntetőeljárásban lesz részük.

korábban írtuk

Több mint 15 ezer bangladesit vár a romániai munkaerőpiac, a legtöbben viszont továbbállnak Nyugatra
Több mint 15 ezer bangladesit vár a romániai munkaerőpiac, a legtöbben viszont továbbállnak Nyugatra

Románia szeptemberig több mint 15 ezer bangladesi állampolgárnak ad ki vízumot, de „egy kicsit elégedetlen”, mert az országba dolgozni érkező bangladesieknek még a 10 százaléka sem maradt az országban – idézte a Profit.ro a bangladesi külügyminisztert.

korábban írtuk

Árt a romániai munkaerőpiacnak a tömegesen érkező vendégmunkások áradata
Árt a romániai munkaerőpiacnak a tömegesen érkező vendégmunkások áradata

Erdély-szerte egyre több távol-keleti vendégmunkással találkozunk, akikről azonban mára kiderült, hogy hetvenöt százalékukkal elégedetlenek a vállalkozók. Összeállításunkban Kolozsváron dolgozó nepáli vendégmunkásokat is megszólaltattunk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból
2025. május 13., kedd

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint