Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Románia mostantól szeptemberig több mint 15 ezer bangladesi állampolgárnak ad ki vízumot, de „egy kicsit elégedetlen”, mert az országba dolgozni érkező bangladesieknek még a 10 százaléka sem maradt az országban, hanem később más országokba, például Németországba és Portugáliába távozott – idézte a Profit.ro gazdasági hírportál AK Abdul Momen bangladesi külügyminisztert.
2023. április 19., 20:432023. április 19., 20:43
A cikk szerzője emlékeztetett: a múlt hónapban egy román konzuli csoport utazott Dakkába, hogy megkönnyítse a bangladesiek vízumeljárását. Felidézte: tavaly, amikor aláírta az első megállapodásokat több ezer bangladesi munkavállaló Romániába küldéséről, a dél-ázsiai ország diplomáciájának vezetője azt mondta, Románia inkább a két kormány közötti együttműködésen keresztül toboroz, mert „kényelmesebbnek érzi” az emberek szabályozott módon történő toborzását.
„Ott nincs helye az illegális beutazásnak” – mondta akkor a miniszter, de hozzátette, hogy
A dél-ázsiai ország 1975-ben nyitotta meg első diplomáciai képviseletét Romániában, de 1995-ben bezárták. 2000-ben Románia is bezárta képviseletét, de az ország fővárosában, Dakkában új konzuli részleget nyitottak, hogy megkönnyítsék a romániai metró- és autópályamunkákhoz szükséges személyzet toborzását.
Közel 110 ezer munkavállalási engedélyt bocsátott ki tavaly a Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) külföldi munkavállalók számára – derül ki a legfrissebb kimutatásokból.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány – látva az egyre erőteljesebb munkaerőhiányt – 2021-re jóváhagyta a külföldi munkavállalóknak adható engedélyek számának erőteljes, 100 ezerre történő növelését, miután eredetileg 25 ezer munkavállalóból álló kvótát állapított meg, amelyet később megdupláztak.
Az idei évre érvényes 100 ezres szintet megtartották, a cégek ugyanis továbbra sem találnak itthon munkaerőt, így kénytelenek egyebek mellett a Fülöp-szigetekről, Thaiföldről, Nepálból, Vietnamból származó munkavállalót alkalmazni.
A Profit.ro információi szerint különben a Romániában foglalkoztatottak 1,1 százalékát teszik ki a külföldiek, az Európai Unión, az Európai Gazdasági Térségen vagy Svájcon kívülről érkezők aránya pedig csak 0,84 százalékra rúg.
Óriási az érdeklődés Ázsiában a romániai munkalehetőségek iránt, olyannyira, hogy a nagykövetségek és főkonzulátusok alig győzik feldolgozni a vízumigényléseket.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!