Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Románia mostantól szeptemberig több mint 15 ezer bangladesi állampolgárnak ad ki vízumot, de „egy kicsit elégedetlen”, mert az országba dolgozni érkező bangladesieknek még a 10 százaléka sem maradt az országban, hanem később más országokba, például Németországba és Portugáliába távozott – idézte a Profit.ro gazdasági hírportál AK Abdul Momen bangladesi külügyminisztert.
2023. április 19., 20:432023. április 19., 20:43
A cikk szerzője emlékeztetett: a múlt hónapban egy román konzuli csoport utazott Dakkába, hogy megkönnyítse a bangladesiek vízumeljárását. Felidézte: tavaly, amikor aláírta az első megállapodásokat több ezer bangladesi munkavállaló Romániába küldéséről, a dél-ázsiai ország diplomáciájának vezetője azt mondta, Románia inkább a két kormány közötti együttműködésen keresztül toboroz, mert „kényelmesebbnek érzi” az emberek szabályozott módon történő toborzását.
„Ott nincs helye az illegális beutazásnak” – mondta akkor a miniszter, de hozzátette, hogy
A dél-ázsiai ország 1975-ben nyitotta meg első diplomáciai képviseletét Romániában, de 1995-ben bezárták. 2000-ben Románia is bezárta képviseletét, de az ország fővárosában, Dakkában új konzuli részleget nyitottak, hogy megkönnyítsék a romániai metró- és autópályamunkákhoz szükséges személyzet toborzását.
Közel 110 ezer munkavállalási engedélyt bocsátott ki tavaly a Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) külföldi munkavállalók számára – derül ki a legfrissebb kimutatásokból.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány – látva az egyre erőteljesebb munkaerőhiányt – 2021-re jóváhagyta a külföldi munkavállalóknak adható engedélyek számának erőteljes, 100 ezerre történő növelését, miután eredetileg 25 ezer munkavállalóból álló kvótát állapított meg, amelyet később megdupláztak.
Az idei évre érvényes 100 ezres szintet megtartották, a cégek ugyanis továbbra sem találnak itthon munkaerőt, így kénytelenek egyebek mellett a Fülöp-szigetekről, Thaiföldről, Nepálból, Vietnamból származó munkavállalót alkalmazni.
A Profit.ro információi szerint különben a Romániában foglalkoztatottak 1,1 százalékát teszik ki a külföldiek, az Európai Unión, az Európai Gazdasági Térségen vagy Svájcon kívülről érkezők aránya pedig csak 0,84 százalékra rúg.
Óriási az érdeklődés Ázsiában a romániai munkalehetőségek iránt, olyannyira, hogy a nagykövetségek és főkonzulátusok alig győzik feldolgozni a vízumigényléseket.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!