Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Románia mostantól szeptemberig több mint 15 ezer bangladesi állampolgárnak ad ki vízumot, de „egy kicsit elégedetlen”, mert az országba dolgozni érkező bangladesieknek még a 10 százaléka sem maradt az országban, hanem később más országokba, például Németországba és Portugáliába távozott – idézte a Profit.ro gazdasági hírportál AK Abdul Momen bangladesi külügyminisztert.
2023. április 19., 20:432023. április 19., 20:43
A cikk szerzője emlékeztetett: a múlt hónapban egy román konzuli csoport utazott Dakkába, hogy megkönnyítse a bangladesiek vízumeljárását. Felidézte: tavaly, amikor aláírta az első megállapodásokat több ezer bangladesi munkavállaló Romániába küldéséről, a dél-ázsiai ország diplomáciájának vezetője azt mondta, Románia inkább a két kormány közötti együttműködésen keresztül toboroz, mert „kényelmesebbnek érzi” az emberek szabályozott módon történő toborzását.
„Ott nincs helye az illegális beutazásnak” – mondta akkor a miniszter, de hozzátette, hogy
A dél-ázsiai ország 1975-ben nyitotta meg első diplomáciai képviseletét Romániában, de 1995-ben bezárták. 2000-ben Románia is bezárta képviseletét, de az ország fővárosában, Dakkában új konzuli részleget nyitottak, hogy megkönnyítsék a romániai metró- és autópályamunkákhoz szükséges személyzet toborzását.
Közel 110 ezer munkavállalási engedélyt bocsátott ki tavaly a Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) külföldi munkavállalók számára – derül ki a legfrissebb kimutatásokból.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány – látva az egyre erőteljesebb munkaerőhiányt – 2021-re jóváhagyta a külföldi munkavállalóknak adható engedélyek számának erőteljes, 100 ezerre történő növelését, miután eredetileg 25 ezer munkavállalóból álló kvótát állapított meg, amelyet később megdupláztak.
Az idei évre érvényes 100 ezres szintet megtartották, a cégek ugyanis továbbra sem találnak itthon munkaerőt, így kénytelenek egyebek mellett a Fülöp-szigetekről, Thaiföldről, Nepálból, Vietnamból származó munkavállalót alkalmazni.
A Profit.ro információi szerint különben a Romániában foglalkoztatottak 1,1 százalékát teszik ki a külföldiek, az Európai Unión, az Európai Gazdasági Térségen vagy Svájcon kívülről érkezők aránya pedig csak 0,84 százalékra rúg.
Óriási az érdeklődés Ázsiában a romániai munkalehetőségek iránt, olyannyira, hogy a nagykövetségek és főkonzulátusok alig győzik feldolgozni a vízumigényléseket.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!