Fotó: Veres Nándor
Az idei első félévben a tavalyi év ugyanezen időszakához viszonyítva 5,8 százalékkal nőtt a román gazdaság mind a nyers, mind a szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint – derül ki Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
2022. szeptember 07., 11:012022. szeptember 07., 11:01
Szezonálisan kiigazított adatokkal a bruttó hazai termék (GDP) az idei második negyedévre becsült folyó áron 355,964 milliárd lej volt, ami – reálértéken – 2,1 százalékos növekedést jelent az idei első negyedévhez és 5,3 százalékos bővülést a tavalyi második negyedévhez képest.
A nyers adatok szerint 335,190 milliárd lej volt a GDP értéke a második negyedévben és 609,019 milliárd az első félévben, ami éves összevetésben 5,3, illetve 5,8 százalékos növekedést jelent – közölte az Agerpres hírügynökség.
Az első félévi GDP növekedéshez a nagy- és kiskereskedelem, a gépjárműjavítás, a szállítás és raktározás és a vendéglátás járult hozzá a legnagyobb mértékben, az ipar teljesítménye azonban csökkenést mutatott – derül még ki az INS adataiból.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!