Fotó: Jakab Mónika
Abszolút értékben 241,8 millió lejjel nőtt az oktatási ágazat idei költségvetése – tájékoztatott a tanügy-minisztérium péntek este, miután a kormány elfogadta a 2021-es állami költségvetésről szóló tervezetet.
2021. február 20., 11:322021. február 20., 11:32
2021. február 20., 11:362021. február 20., 11:36
A szaktárca közleményében rámutatott, a tervezet értelmében
A tájékoztatásban kiemelik, hogy idén először belefoglalták az állami költségvetésbe a tanulók ösztöndíjára szánt finanszírozást, 535,7 millió lej értékben, ugyanakkor 26 százalékkal, a tavalyi 1,259 milliárd lejről 1,585 milliárd lejre nő az az összeg, amelyet anyagi költségekre és szakmai felkészítésre fordíthatnak a közoktatási intézmények.
Florin Cîţu meg van győződve arról, hogy ha a parlament a diákok ingyenes utazásának fenntartása mellett dönt, megjelöli azt is, hogy ezt milyen forrásból kell finanszírozni.
Bár az igényekhez és a szükségletekhez képest „aluldimenzionált” az oktatás tavalyi és idei költségvetése, megjegyzendő, hogy az ágazat 2020-as és a 2021-es büdzséje mind abszolút értékben, mind GDP-arányosan a legnagyobb az elmúlt tíz év viszonylatában – áll a minisztérium Agerpres által idézett közleményében.
Ebben rámutatnak arra is, hogy a tervezetben megszabott összeghez, amely abszolút értékben a legnagyobb az elmúlt 30 évben jegyzettek közül”, hozzáadódik még a nemzeti helyreállítási terv révén járó finanszírozás.
Elfogadta az idei központi költségvetés és a társadalombiztosítási költségvetés tervezetét pénteki ülésén a bukaresti kormány, amely idén a GDP 7,16 százalékára rugó államháztartási hiánnyal számol, miután Románia a tavalyi évet 9,79 százalékos deficittel zárta.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
szóljon hozzá!