Képünk illusztráció
Fotó: Rostás Szabolcs
A tisztességes kereskedelmi viszonyok megteremtése érdekében Florin Barbu mezőgazdasági miniszter végleg megszüntetné a nagy kiskereskedelmi üzletláncok saját márkás termékeit, amelyek – mint ismeretes – jelenleg a legolcsóbbak közé tartoznak a diszkontáruházakban, szupermarketekben, így nem is csoda, hogy az elmúlt időszak drágulásai nyomán egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a vevők körében.
2024. február 21., 10:502024. február 21., 10:50
„Az én álláspontom az, hogy végleg kivonnám a piacról a saját márkákat, hogy tisztességes kereskedelmi viszonyokat teremtsek. Miért van olyan saját márka, amely esetében 4 lej a tej litere, míg más tej 7 lejért kapható? Szabályoznunk kell az árakat. Nem értek egyet a saját márkás termékekkel Romániában” – jelentette ki Florin Barbu egy, az Antena 3 által szervezett konferencián.
Florin Barbu amúgy vasárnap este a Digi24-nek nyilatkozva azt mondta, hogy „mechanizmust” akar az összes mezőgazdasági és élelmiszeripari termékre vonatkozóan, hogy „minden árat stabilizáljanak Romániában”, valamint azt, hogy
Mint ismeretes, a saját márkás termék alatt a marketingben olyan árukat értenek, amelyeken a kiskereskedő saját védjegyét (a marketing szóhasználata szerint „márkáját”) tüntetik fel. A megrendelő szokás szerint szerződésben kötelezi a beszállítót a termék megállapított kialakítású és feliratozású csomagolásban való előállítására, illetve szállítására. Ez egyben azt is jelenti, hogy a beszállító nem tüntetheti fel saját márkajelzéseit a csomagoláson, csupán saját cégnevét, de azt is meghatározott módon. Ennek következtében a vásárló a terméket a kereskedő termékének véli, és a tényleges előállítóról nem is tud vagy az közömbös számára. A lényeg, hogy ezek a termékek általában számottevően olcsóbbak, mint a klasszikus, jólismert márkák hasonló termékei.
Tény viszont, hogy a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi lap elemzése nemrég kimutatta, hogy a saját márkás termékek árai is 24,4 százalékkal emelkedtek.
Holott a felmérések és statisztikák rendre aláhúzzák, hogy a romániai lakosság jó része számára az ár az elsődleges szempont a termék kiválasztásakor, és az elmúlt években látványosan megnőtt az érdeklődés a saját márkás termékek iránt.
Egy, a ZF által tavaly ismertetett, a GfK piackutató vállalat által készített elemzés is azt mutatta, hogy a kiskereskedők saját márkás eladásai az FMCG-ágazatban (gyorsan forgó fogyasztási cikkek összefoglaló elnevezése – szerk. megj.), kizárólag a friss termékek esetében
A romániai saját márkás eladások 70 százalékáért pedig a diszkontáruházak – a német Lidl és Penny, valamint a francia Carrefour Supeco – üzletpolitikája „felelős”.
Miután a romániai lakosság évente átlagosan mintegy 22–25 milliárd euró értékben vásárol fogyasztási cikkeket, az FMCG-piacon a saját márkák 27 százalékos piaci részesedése mellett az ilyen áruk forgalma a ZF számításai szerint évi 4–6 milliárd euróra tehető.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
1 hozzászólás