Fotó: Rostás Szabolcs
Egyes alaptermékek ára magasabb Romániában, mint Németországban – jelentette ki egy kedd esti televíziós interjúban Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki szerint az árrésnek felső határt szabó rendelet hatásait augusztustól lehet majd látni.
2023. július 05., 11:402023. július 05., 11:40
2023. július 05., 11:412023. július 05., 11:41
„Sikerülni fog, mert ezúttal partnereink vannak, és még egyszer köszönöm a nagyobb kiskereskedelmi üzletláncoknak, akik elkötelezték magukat a román kormánnyal való partnerség mellett. Vannak feldolgozóink, termelőink és forgalmazóink. Sikerrel kell járnunk” – idézte a News.ro hírügynökség a kormányfőnek az Antena 3 hírtelevízió műsorában elhangzott kijelentését.
A miniszterelnök hangsúlyozta: „nem tehetünk továbbra is úgy, mintha nem látnánk, hogy bizonyos árucikkek drágábbak, mint Németországban. És nem hasonlítjuk össze a németországi és a romániai vásárlóerőt. Van valami, ami nem működött, és remélük, hogy ezzel az intézkedéssel a dolgok elkezdenek helyre kerülni”.
„A piac nem mindig egyensúlyoz ki mindent. Láttuk, hogy három, egymásra tevődő válság után a piac, a piaci mechanizmus meghaladott.
– fogalmazott Ciolacu.
„Szilárd meggyőződésem, hogy augusztustól… Voltak folyamatban lévő szerződések, ez normális. Meglátják majd, hogy a 14 termék esetében csökkennek az árak” – vallja a miniszterelnök.
Úgy tűnik, a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt vezetőinek sikerült megállapodásra jutniuk az élelmiszerárak kapcsán, és végül nem az általános forgalmi adó (áfa/TVA), hanem az árrés csökkentésével próbálják mesterségesen levinni az árakat.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány pénteken fogadta el azt a sürgősségi rendeletet, amely szabályozza a termelők és kereskedők által 14 alapvető élelmiszerre felszámított haszonkulcsot. A feldolgozók legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló előállítási árhoz képest. Az elosztási lánc az abban részt vevők számától függetlenül legtöbb 5 százalékos árréssel dolgozhat a beszerzési és működési költségekhez képest. A kereskedők legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a beszerzési, illetve a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló árhoz viszonyítva. A rendelet azt is megszabja, hogy az árrést az érintett termékek áfa nélküli értékére kell rászámolni.
A rendelet értelmében a 14 élelmiszertermékre és termékcsoportra vonatkozó árréskorlátozás három hónapig lesz érvényben. Az intézkedés a termelési, behozatali, forgalmazási és kiskereskedelmi láncban részt vevő valamennyi jogi személyre érvényes, szervezeti formától függetlenül.
Az előírások be nem tartása – amennyiben nem minősül bűncselekménynek – 100 000 és 2 000 000 lej közötti bírsággal büntethető. Az ellenőrzés az Országos Adóhatóság (ANAF) hatáskörébe tartozik majd.
Jóváhagyta a kormány az élelmiszeripar állami támogatásáról szóló sürgősségi rendeletet – közölte pénteken Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!