Florin-Ionuţ Barbu agrárminiszter
Fotó: Gov.ro
Jóváhagyta a kormány az élelmiszeripar állami támogatásáról szóló sürgősségi rendeletet – közölte pénteken Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
2023. június 30., 16:392023. június 30., 16:39
2023. június 30., 17:022023. június 30., 17:02
A kormányülés végén nyilatkozó miniszter azt mondta, a sürgősségi rendelet szorosan kapcsolódik a kormányprogram alapelvét képező „gazdasági hazafisághoz”. A tárcavezető szerint Románia hatalmas kapacitással rendelkezik a nyersanyagelőállítás terén, a jogszabály révén pedig gyakorlatilag a megvalósuló termelés felé irányítják a beruházásokat. Barbu közölte, a kormány kötelessége biztosítani, hogy a gazdák termékeit az országban dolgozzák fel és alakítsák át nagy hozzáadott értékű termékekké. Szerinte csak így valósulhat meg, hogy a román állampolgárok asztalára „korrekt és kifizethető árú”, jó minőségű élelmiszer kerül.
Barbu fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy a többi piaci szereplővel ellentétben a termelőkkel szemben nem vezetnek be árréskorlátozást. A miniszter szerint a hatóságok nem fogják megszabni a termelők számára, mennyiért adják el a termékeiket, mivel így is alacsony haszonkulccsal dolgoznak, tekintettel arra, hogy az alapanyagaik romlandóak. „A mezőgazdasági termelők árképzését nem korlátozzuk, semmilyen módon nem avatkozunk be a mezőgazdasági termelők, a nyersanyagtermelők értékesítési árainak megszabásába, mivel az ő haszonkulcsuk amúgy is kicsi a nyersanyag romlandósága miatt. Ezzel a jogszabállyal egy olyan megoldást vezetünk be, amelyről minden érintett féllel egyeztettünk, és amely három hónapos időszakra korlátozza az egyes alapvető élelmiszerek feldolgozására és forgalmazására alkalmazott kereskedelmi árréseket, hogy ezen termékkategóriák árai csökkenjenek, a lakosság vásárlóereje pedig növekedjen” – hangoztatta Barbu.
Az agrárminiszter hozzátette, az intézkedés rá fogja vezetni a lakosságot, hogy ismét hazai termékeket vásároljon, és védeni fogja az infláció által sújtott kis- és középkeresetűek vásárlóerejét. A kormány által elfogadott rendelet értelmében a következő három hónapban 20 százalékra korlátozzák a feldolgozók és a kiskereskedők által alkalmazható megengedett árrést, a nagybani forgalmazók pedig (az adásvételek számától függetlenül) együttesen legfeljebb 5 százalékos haszonkulcsot számolhatnak fel.
Sem az élelmiszer-feldolgozók, sem a gazdák érdekvédelmi szervezetei nem lelkesednek a bukaresti kormány élelmiszerár-csökkentő elképzelésétől. A Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint kompenzálnia kell a gazdákat.
Az élelmiszeripar fejlesztésére és támogatására irányuló INVESTALIM országos programra elkülönített költségvetés 600 millió euró a 2023-2026 közötti időszakra; ez évente körülbelül 148-150 millió eurót jelent. „A program keretében pontosan azokon a területeken fognak feldolgozóegységeket létesíteni, amelyekben Románia jelenleg deficites: húsfeldolgozás és tartósítás, halfeldolgozás, burgonyafeldolgozás, gyümölcs- és zöldséglégyártás, gyümölcs- és zöldségfeldolgozás és tartósítás, olaj- és zsiradékgyártás, tej- és sajtgyártás, malomipari termékek gyártása, kenyérgyártás, cukorgyártás. Ez az INVESTALIM-program tíz területe” – sorolta a miniszter.
Hozzátette, a programnak a négy év alatt 140 kedvezményezettje lesz. Az állami támogatás a fejlesztéseket, beruházásokat, a produkcióhoz szükséges felszerelések beszerzését és a gyárak korszerűsítését célozza.
A kormány konkretizálja a gazdasági hazafiasság és a termelékenység vízióját – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a pénteki kormányülés első, sajtónyilvános felében.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!