Fotó: Rostás Szabolcs
Egyes alaptermékek ára magasabb Romániában, mint Németországban – jelentette ki egy kedd esti televíziós interjúban Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki szerint az árrésnek felső határt szabó rendelet hatásait augusztustól lehet majd látni.
2023. július 05., 11:402023. július 05., 11:40
2023. július 05., 11:412023. július 05., 11:41
„Sikerülni fog, mert ezúttal partnereink vannak, és még egyszer köszönöm a nagyobb kiskereskedelmi üzletláncoknak, akik elkötelezték magukat a román kormánnyal való partnerség mellett. Vannak feldolgozóink, termelőink és forgalmazóink. Sikerrel kell járnunk” – idézte a News.ro hírügynökség a kormányfőnek az Antena 3 hírtelevízió műsorában elhangzott kijelentését.
A miniszterelnök hangsúlyozta: „nem tehetünk továbbra is úgy, mintha nem látnánk, hogy bizonyos árucikkek drágábbak, mint Németországban. És nem hasonlítjuk össze a németországi és a romániai vásárlóerőt. Van valami, ami nem működött, és remélük, hogy ezzel az intézkedéssel a dolgok elkezdenek helyre kerülni”.
„A piac nem mindig egyensúlyoz ki mindent. Láttuk, hogy három, egymásra tevődő válság után a piac, a piaci mechanizmus meghaladott.
– fogalmazott Ciolacu.
„Szilárd meggyőződésem, hogy augusztustól… Voltak folyamatban lévő szerződések, ez normális. Meglátják majd, hogy a 14 termék esetében csökkennek az árak” – vallja a miniszterelnök.
Úgy tűnik, a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt vezetőinek sikerült megállapodásra jutniuk az élelmiszerárak kapcsán, és végül nem az általános forgalmi adó (áfa/TVA), hanem az árrés csökkentésével próbálják mesterségesen levinni az árakat.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány pénteken fogadta el azt a sürgősségi rendeletet, amely szabályozza a termelők és kereskedők által 14 alapvető élelmiszerre felszámított haszonkulcsot. A feldolgozók legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló előállítási árhoz képest. Az elosztási lánc az abban részt vevők számától függetlenül legtöbb 5 százalékos árréssel dolgozhat a beszerzési és működési költségekhez képest. A kereskedők legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a beszerzési, illetve a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló árhoz viszonyítva. A rendelet azt is megszabja, hogy az árrést az érintett termékek áfa nélküli értékére kell rászámolni.
A rendelet értelmében a 14 élelmiszertermékre és termékcsoportra vonatkozó árréskorlátozás három hónapig lesz érvényben. Az intézkedés a termelési, behozatali, forgalmazási és kiskereskedelmi láncban részt vevő valamennyi jogi személyre érvényes, szervezeti formától függetlenül.
Az előírások be nem tartása – amennyiben nem minősül bűncselekménynek – 100 000 és 2 000 000 lej közötti bírsággal büntethető. Az ellenőrzés az Országos Adóhatóság (ANAF) hatáskörébe tartozik majd.
Jóváhagyta a kormány az élelmiszeripar állami támogatásáról szóló sürgősségi rendeletet – közölte pénteken Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!