Fotó: Rostás Szabolcs
Egyes alaptermékek ára magasabb Romániában, mint Németországban – jelentette ki egy kedd esti televíziós interjúban Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki szerint az árrésnek felső határt szabó rendelet hatásait augusztustól lehet majd látni.
2023. július 05., 11:402023. július 05., 11:40
2023. július 05., 11:412023. július 05., 11:41
„Sikerülni fog, mert ezúttal partnereink vannak, és még egyszer köszönöm a nagyobb kiskereskedelmi üzletláncoknak, akik elkötelezték magukat a román kormánnyal való partnerség mellett. Vannak feldolgozóink, termelőink és forgalmazóink. Sikerrel kell járnunk” – idézte a News.ro hírügynökség a kormányfőnek az Antena 3 hírtelevízió műsorában elhangzott kijelentését.
A miniszterelnök hangsúlyozta: „nem tehetünk továbbra is úgy, mintha nem látnánk, hogy bizonyos árucikkek drágábbak, mint Németországban. És nem hasonlítjuk össze a németországi és a romániai vásárlóerőt. Van valami, ami nem működött, és remélük, hogy ezzel az intézkedéssel a dolgok elkezdenek helyre kerülni”.
„A piac nem mindig egyensúlyoz ki mindent. Láttuk, hogy három, egymásra tevődő válság után a piac, a piaci mechanizmus meghaladott.
– fogalmazott Ciolacu.
„Szilárd meggyőződésem, hogy augusztustól… Voltak folyamatban lévő szerződések, ez normális. Meglátják majd, hogy a 14 termék esetében csökkennek az árak” – vallja a miniszterelnök.
Úgy tűnik, a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt vezetőinek sikerült megállapodásra jutniuk az élelmiszerárak kapcsán, és végül nem az általános forgalmi adó (áfa/TVA), hanem az árrés csökkentésével próbálják mesterségesen levinni az árakat.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány pénteken fogadta el azt a sürgősségi rendeletet, amely szabályozza a termelők és kereskedők által 14 alapvető élelmiszerre felszámított haszonkulcsot. A feldolgozók legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló előállítási árhoz képest. Az elosztási lánc az abban részt vevők számától függetlenül legtöbb 5 százalékos árréssel dolgozhat a beszerzési és működési költségekhez képest. A kereskedők legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a beszerzési, illetve a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló árhoz viszonyítva. A rendelet azt is megszabja, hogy az árrést az érintett termékek áfa nélküli értékére kell rászámolni.
A rendelet értelmében a 14 élelmiszertermékre és termékcsoportra vonatkozó árréskorlátozás három hónapig lesz érvényben. Az intézkedés a termelési, behozatali, forgalmazási és kiskereskedelmi láncban részt vevő valamennyi jogi személyre érvényes, szervezeti formától függetlenül.
Az előírások be nem tartása – amennyiben nem minősül bűncselekménynek – 100 000 és 2 000 000 lej közötti bírsággal büntethető. Az ellenőrzés az Országos Adóhatóság (ANAF) hatáskörébe tartozik majd.
Jóváhagyta a kormány az élelmiszeripar állami támogatásáról szóló sürgősségi rendeletet – közölte pénteken Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!