Fotó: Romarm.ro
Amerikai pénzből éledhet újra a román lőszeripar: tengerentúli üzletemberek egy csoportja befektetett a Romanian Allied International Defense vállalatba, amely a Drăgășani-ban működő gépgyárban kezdi majd el a gyártást.
2023. május 15., 21:102023. május 15., 21:10
Az Adevărul napilap által idézett iparági források szerint
de a tervek szerint a román védelmi tárca és más külföldi partnerek számára is szállítanának lőszert.
Az amerikai befektetők 100 millió dolláros tőkeinjekciót biztosítanak, és az első szakaszban a NATO-országok gyártóitól vásárolnak kis kaliberű, 5,56 és 7,62 milliméteres lőszerek előállítására szolgáló gyártósorokat. Az amerikai fél legfeljebb három ilyen gyártósor beszerzését tervezi, a termelés várhatóan legkésőbb 2024 januárjában indulhat meg.
Ezt követően,
és ebben a szegmensben a Romarm korábbi üzemeivel fog együttműködni. Ezután, szintén a beruházás második fázisában, a termelés hatékonyabbá tétele érdekében az be kíván lépni a lőporgyártás piacára, ahol Románia nagy hiányt szenved. Ahogy a nagy kaliberű lőszerek esetében, úgy a lőpor gyártásában is a Romarm régi üzemével terveznek együttműködni a befektetők.
Az amerikai beruházás stratégiai jelentőségűnek tekinthető, mivel jelenleg Románia egy konfliktus esetén nem tudná gyorsan feltölteni lőszerkészletét.
Aurel Cazacu katonai elemző szerint évekkel ezelőtt Románia hat- vagy akár hétféle lőportípust is képes volt előállítani, polgári felhasználásra is. Akkoriban ezek versenyképes termékek voltak, amelyek a lőszergyárakat látták el, de ezek az idők lejártak:
Ezért a lőszergyáraknak például Szerbiából kell lőport vásárolniuk, egy olyan országból, amely nem tagja a NATO-nak, ráadásul nyíltan szimpatizál Moszkvával. Ennek következtében jelenleg a román ipar sem tudja gyorsan kielégíteni a román hadsereg lőszerigényét, ami elég kényes helyzet, az exportról pedig nem is érdemes beszélni.
Egyes piaci források szerint csak a gyártósorok beszerzése és felállítása 25-30 millió dollárba kerül majd a beruházóknak.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!