Fotó: Romarm.ro
Amerikai pénzből éledhet újra a román lőszeripar: tengerentúli üzletemberek egy csoportja befektetett a Romanian Allied International Defense vállalatba, amely a Drăgășani-ban működő gépgyárban kezdi majd el a gyártást.
2023. május 15., 21:102023. május 15., 21:10
Az Adevărul napilap által idézett iparági források szerint
de a tervek szerint a román védelmi tárca és más külföldi partnerek számára is szállítanának lőszert.
Az amerikai befektetők 100 millió dolláros tőkeinjekciót biztosítanak, és az első szakaszban a NATO-országok gyártóitól vásárolnak kis kaliberű, 5,56 és 7,62 milliméteres lőszerek előállítására szolgáló gyártósorokat. Az amerikai fél legfeljebb három ilyen gyártósor beszerzését tervezi, a termelés várhatóan legkésőbb 2024 januárjában indulhat meg.
Ezt követően,
és ebben a szegmensben a Romarm korábbi üzemeivel fog együttműködni. Ezután, szintén a beruházás második fázisában, a termelés hatékonyabbá tétele érdekében az be kíván lépni a lőporgyártás piacára, ahol Románia nagy hiányt szenved. Ahogy a nagy kaliberű lőszerek esetében, úgy a lőpor gyártásában is a Romarm régi üzemével terveznek együttműködni a befektetők.
Az amerikai beruházás stratégiai jelentőségűnek tekinthető, mivel jelenleg Románia egy konfliktus esetén nem tudná gyorsan feltölteni lőszerkészletét.
Aurel Cazacu katonai elemző szerint évekkel ezelőtt Románia hat- vagy akár hétféle lőportípust is képes volt előállítani, polgári felhasználásra is. Akkoriban ezek versenyképes termékek voltak, amelyek a lőszergyárakat látták el, de ezek az idők lejártak:
Ezért a lőszergyáraknak például Szerbiából kell lőport vásárolniuk, egy olyan országból, amely nem tagja a NATO-nak, ráadásul nyíltan szimpatizál Moszkvával. Ennek következtében jelenleg a román ipar sem tudja gyorsan kielégíteni a román hadsereg lőszerigényét, ami elég kényes helyzet, az exportról pedig nem is érdemes beszélni.
Egyes piaci források szerint csak a gyártósorok beszerzése és felállítása 25-30 millió dollárba kerül majd a beruházóknak.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!