2011. március 17., 08:542011. március 17., 08:54
Japán a globális félvezetőgyártás 20 százalékát, a számítógépek, fogyasztói elektronikai termékek és kommunikációs berendezések területén pedig a gyártás 14 százalékát adja, a földrengés és a szökőár következtében viszont már most akadozik a termelés egy sor világcégnél. A Nikon például leállította egyik legnagyobb japán gyárát, a 4500 főt foglalkoztató oitai üzemet.
A Japán déli részén fekvő gyárban – ahol kamerákat és nyomtatókat szerelnek össze és lencséket gyártanak – alkatrész-ellátási és szállítási problémák miatt szünetel a termelés. Tokióban a közlekedés hátráltatja a cégeket. A Sony 6 ezer fős központi irodaépületében tegnap csupán 120 ember dolgozott a Reuters beszámolója szerint. A társaság közleménye szerint országszerte 7 üzemben és 2 kutató-fejlesztő telephelyen állt le a munka a katasztrófa miatt. A mikroprocesszorokat gyártó üzemekben már a legkisebb földmozgásra is automatikusan leállnak a berendezések. A termelés tüzetes vizsgálatok és a laboratóriumi körülmények helyreállítása után indulhat meg újra, ez pedig hetekig, akár hónapokig is eltarthat még akkor is, ha nem keletkezett kár.
Az ellátási lánc megszakadása áremelkedéshez vezethet, és akár hónapokig hiány lehet például táblagépekből és okostelefonokból – figyelmeztetnek elemzők, akik felhívják a figyelmet, hogy már a katasztrófa előtt is a kapacitások határán pörgött a termelés a globális elektronikai iparban. Az IHS iSuppli ágazati elemző cég kiemeli, hogy akkor is drágulás következhet, ha magában a gyártókapacitásban nem keletkezett komolyabb kár, mert a közlekedési és energiaellátási fennakadások hátráltathatják a termelést. Az Ericsson tegnapi közleménye szerint az első negyedévi üzleti folyamatokban még nem érezhető a Japánban történt kettős katasztrófa hatása, de érdemes abból kiindulni, hogy lesznek alkatrész-ellátási zavarok, a várható hatást azonban még nem lehet felbecsülni.
A Magyar Suzuki Zrt.-nél egyelőre nem várható leállás a japán földrengés miatt, az esztergomi gyárban – közölte az Index internetes portál kérdésére Ruska Viktória kommunikációs igazgató. Noha a japán anyacég központja viszonylag távol van a földrengés helyétől, a gyár a múlt heti katasztrófa után március 14-én leállt. Emellett egyes Suzuki-beszállítók is szüneteltetik a tevékenységüket, ami kihathat az autógyártásra. A tervek szerint ma tekinti át a Suzuki Motor Corporation központi menedzsmentje, hogy japán partnereik mikortól, milyen feltételekkel tudnak újraindulni, illetve a japán Suzukinál mikor indulhat újra a gyártás. „Ezt követően mi is többet tudunk majd” – mondta Ruska Viktória. Az esztergomi Suzukik alapanyagának nagyjából kétharmada származik külföldről, egyebek mellett Japánból. A magyar Suzuki-gyárban bíznak abban, hogy nem lesznek alkatrész-ellátási gondjaik, de ha lesz bármilyen fennakadás, az legkorábban másfél hónap múlva jelentkezik majd a gyártásban. Noha a Suzuki az úgynevezett just-in-time rendszerben termel – vagyis semmilyen alapanyagból, alkatrészből nincs jelentős raktárkészlete –, az áru hajón érkezik Japánból, márpedig a most úton lévő szállítmányokkal nagyjából egy hónapig még biztosítani tudják a magyar gyár ellátását. |
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!