Erdély turizmusának egyik alappillérét jelentik a gyógyfürdők
Fotó: Makkay József
Az emelkedő hőmérséklet, az aszályok és az árvizek egyre nagyobb veszélyt jelentenek Európa híres gyógyfürdőire, és ez alól Erdély sem kivétel. Egy olyan, gyógyfürdőkben gazdag térségre, mint például Székelyföld vagy a Partium hosszú távon igencsak negatív hatással lehet, ha csökken a források hozama, vagy ha az áradások tönkre teszik a fürdőhelyek meglévő infrastruktúráját.
2025. május 24., 09:542025. május 24., 09:54
Európa történelmi gyógyfürdői – mind Baden Baden, Vichy, Bath vagy Karlovy Vary – évszázadok óta vonzzák a pihenésre vágyókat, de a klímaváltozás hatásai – mint az emelkedő hőmérséklet, az árvizek és az aszályok – veszélyeztetik a természeti erőforrásokat.
A melegedő bolygó kihívásaira reagálva Európa nagy gyógyfürdői csatlakoznak a National Geographic Társaság „Preserving Legacies” programjához, hogy megvédjék örökségüket a klímaváltozás okozta kockázatoktól. Ezáltal ezek a fürdők hozzáférhetnek innovatív eszközökhöz, technikai képzéshez és olyan partnerhálózathoz, amely segíti őket a klímaváltozással szembeni ellenálló képesség növelésében.
– idézi a Digi24 cikke Naomi O’Toole-t, az Európa Nagy Gyógyfürdői szervezet kommunikációs koordinátorát.
Nem kedvezett az időjárás azoknak, akik az iskolai sívakáció idején az ausztriai Salzburg tartományban keresték a kikapcsolódást, a téli sportolás lehetőségeit.
A klímaváltozás hatásai már most is láthatóak, és a gyógyfürdők egyre gyakrabban esnek áradások áldozataivá: például
Azt is fontos megemlíteni, hogy ezek a helyszínek nem csak a kulturális örökség, illetve gyógyászati szerepük miatt fontosak, hanem jellemzően a helyi gazdaságok alapját képezik, turisztikai központok szerveződnek köréjük, többségüket elsősorban kulturális turisztikai szándékkal keresik fel, nem hosszabb időtartamú gyógykezelések miatt.
Fotó: Borszék Polgármesteri Hivatala
Épp ezért Európa legjelentősebb gyógyfürdői csatlakoznak egy programhoz, amely célja az örökségi helyszínek klímaváltozással szembeni védelme. A „Preserving Legacies” program célja annak vizualizálása, hogyan hathat a klímaváltozás a természeti és kulturális örökségi helyszínekre világszerte.
A program a helyi közösségekre összpontosít, arra, hogy készségeket, eszközöket és megoldásokat fejlesszenek ki, amelyek védik örökségüket.
A program hosszú távú célja egy olyan modell létrehozása, amely más európai desztinációk számára is példát nyújt a hasonló klímaváltozási hatások kezelésére.
Fotó: Bartos Lóránt
Az emelkedő hőmérséklet és az egyre gyakoribbá váló extrém időjárási jelenségek nemcsak Nyugat-Európában, hanem Kelet-Közép-Európában is érzékelhetők. Románia és Erdély sem marad ki a klímaváltozás hatásaiból, amelyek az itteni gyógyfürdők természetes vízforrásait és infrastruktúráját is érintik.
A hőhullámok és az aszályok különösen veszélyeztetik a gyógyfürdők vízellátását. Például a 2024-es hőhullám időtartamát és intenzitását tekintve is példátlan volt az elmúlt 140 évben, ami súlyos hatással volt a mezőgazdaságra és az infrastruktúrára, de nem csak.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel.
A daganatos megbetegedések korai felismerésére és kezelésére, a prevencióra és a közegészségügyi infrastruktúra fejlesztésére irányuló magyar–román együttműködést ültet gyakorlatba Békés és Arad megyei európai uniós támogatással.
Máramarosnak törvényben rögzített hivatalos napja van szerdától.
A parajdi sóbánya tárnáit elárasztó víz hamarosan telítődik sóval – jelentette ki szerdai parajdi sajtótájékoztatóján Nicolae Sebastian Șoltuz, a Salrom beruházási igazgatója.
Két kiskorút fogott el a brassói csendőrség: a fiatalok feltörtek egy elhagyott autót, a hatóságok kábítószert is találtak náluk.
A Kis-Küküllő teljes hosszában majdnem teljes mértékben kipusztult a halfauna a Korond-patakba, majd onnan a folyóba került magas sótartalom miatt – állapította meg a sajtónak szerdán szétküldött tanulmányában egy független szakemberekből álló csoport.
A parajdi bányaszerencsétlenség óta nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a helyi turizmusban dolgozók szerint. Nemes Árpád, a tordai sóbánya volt idegenvezetője a Krónikának elmondta, a parajdi katasztrófa új lehetőségeket nyit a tordai létesítmény előtt.
Másodízben szervezte meg az Arad Megyei Tanfelügyelőség a tantárgyversenyeken helyezéseket elérő magyar diákok közös díjkiosztó ünnepségét.
A családon belüli erőszak esetén igénybe vehető hatósági intézkedésekről nyújtott részletes tájékoztatót a rendőrség. A hatóság szerint az áldozaton múlik, hogy erőszak esetén időben igénybe veszi-e a segítséget.
Nehézségeik ellenére kárpátaljai magyarok nyújtottak segítséget a székelyföldi árvízkárosultaknak, a 6600 eurós adományt Nagy Ferenc, a Nagydobronyi kistérség polgármestere vitte el szerdán Háromszékre.
Legkésőbb július elsején újra megnyit a parajdi sósfürdő, melytől a helyi turizmus fellendülését remélik.
szóljon hozzá!