Erdély turizmusának egyik alappillérét jelentik a gyógyfürdők
Fotó: Makkay József
Az emelkedő hőmérséklet, az aszályok és az árvizek egyre nagyobb veszélyt jelentenek Európa híres gyógyfürdőire, és ez alól Erdély sem kivétel. Egy olyan, gyógyfürdőkben gazdag térségre, mint például Székelyföld vagy a Partium hosszú távon igencsak negatív hatással lehet, ha csökken a források hozama, vagy ha az áradások tönkre teszik a fürdőhelyek meglévő infrastruktúráját.
2025. május 24., 09:542025. május 24., 09:54
Európa történelmi gyógyfürdői – mind Baden Baden, Vichy, Bath vagy Karlovy Vary – évszázadok óta vonzzák a pihenésre vágyókat, de a klímaváltozás hatásai – mint az emelkedő hőmérséklet, az árvizek és az aszályok – veszélyeztetik a természeti erőforrásokat.
A melegedő bolygó kihívásaira reagálva Európa nagy gyógyfürdői csatlakoznak a National Geographic Társaság „Preserving Legacies” programjához, hogy megvédjék örökségüket a klímaváltozás okozta kockázatoktól. Ezáltal ezek a fürdők hozzáférhetnek innovatív eszközökhöz, technikai képzéshez és olyan partnerhálózathoz, amely segíti őket a klímaváltozással szembeni ellenálló képesség növelésében.
– idézi a Digi24 cikke Naomi O’Toole-t, az Európa Nagy Gyógyfürdői szervezet kommunikációs koordinátorát.
Nem kedvezett az időjárás azoknak, akik az iskolai sívakáció idején az ausztriai Salzburg tartományban keresték a kikapcsolódást, a téli sportolás lehetőségeit.
A klímaváltozás hatásai már most is láthatóak, és a gyógyfürdők egyre gyakrabban esnek áradások áldozataivá: például
Azt is fontos megemlíteni, hogy ezek a helyszínek nem csak a kulturális örökség, illetve gyógyászati szerepük miatt fontosak, hanem jellemzően a helyi gazdaságok alapját képezik, turisztikai központok szerveződnek köréjük, többségüket elsősorban kulturális turisztikai szándékkal keresik fel, nem hosszabb időtartamú gyógykezelések miatt.
Fotó: Borszék Polgármesteri Hivatala
Épp ezért Európa legjelentősebb gyógyfürdői csatlakoznak egy programhoz, amely célja az örökségi helyszínek klímaváltozással szembeni védelme. A „Preserving Legacies” program célja annak vizualizálása, hogyan hathat a klímaváltozás a természeti és kulturális örökségi helyszínekre világszerte.
A program a helyi közösségekre összpontosít, arra, hogy készségeket, eszközöket és megoldásokat fejlesszenek ki, amelyek védik örökségüket.
A program hosszú távú célja egy olyan modell létrehozása, amely más európai desztinációk számára is példát nyújt a hasonló klímaváltozási hatások kezelésére.
Fotó: Bartos Lóránt
Az emelkedő hőmérséklet és az egyre gyakoribbá váló extrém időjárási jelenségek nemcsak Nyugat-Európában, hanem Kelet-Közép-Európában is érzékelhetők. Románia és Erdély sem marad ki a klímaváltozás hatásaiból, amelyek az itteni gyógyfürdők természetes vízforrásait és infrastruktúráját is érintik.
A hőhullámok és az aszályok különösen veszélyeztetik a gyógyfürdők vízellátását. Például a 2024-es hőhullám időtartamát és intenzitását tekintve is példátlan volt az elmúlt 140 évben, ami súlyos hatással volt a mezőgazdaságra és az infrastruktúrára, de nem csak.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel.
Havonta több tucat tonna hulladékot – főleg nedves törlőkendőket és textíliákat – szednek ki az aradi vízművek munkásai a szennyvízfővezetékekből, és a dugulás nemcsak kellemetlenséget, hanem gyakran költséges javítást is okozhat.
Iskolájuk felújításának befejezéséért tüntettek Sepsiszentgyörgy egyetlen román középiskolájának, a Mihai Viteazul Főgimnáziumnak a diákjai és szüleik pénteken, az öt éve tartó munkálatok befejezését kérve.
Szerszámokkal és különböző barkácsfelszerelésekkel együtt ellopott körözött mikrobuszt tartóztattak fel a rendőrök péntek délelőtt a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán.
Kemény büntetést fizet az, aki hivatalos iratok nélkül vadonból befogott állatot tart a portáján. Egy őzet tartó csíkszentsimoni lakost ezer lejre bírságolt meg az állatvédelmi rendőrség.
Romániában egyre több rotavírus-fertőzéses esetet regisztrálnak. Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy a betegség leginkább az 5 év alatti gyermekeket érinti.
Az iskolaelkerülés, az antiszociális magatartások és a tiltott szerek fogyasztásának megelőzésére rendezett razziát a Szilágy Megyei Rendőr-főkapitányság, közösen a Szilágy megyei csendőrség tagjaival.
Felszámolná az „informális politikai alkuk” erdélyi magyar világát, felszabadítaná az erdélyi magyarok politikai képzelőerejét az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom, amely alternatív érdekérvényesítési csatornákon keresztül szeretne cselekvően fellépni.
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából idén is megrendezi a Duna Napokat az Europa Nostra-díjas magyarlakta faluban a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.
Emléktáblaavatással és az életművéről szóló kiállítással emlékeztek Apáczai Csere Jánosra csütörtökön Kolozsváron, az erdélyi magyar pedagógus, filozófus és teológus születésének 400. évfordulója alkalmából.
A vadászat biztonságosabbá és átláthatóbbá tételét célzó törvénymódosítást kezdeményezett Dragoș Ciobotaru, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Vrancea megyei képviselője.
szóljon hozzá!