2012. augusztus 07., 12:362012. augusztus 07., 12:36
Erik de Vrijer üdvözölte Bukarest abbeli szándékát, hogy Románia tartsa magát a nemzetközi pénzintézetekkel szemben vállalt kötelezettségeihez, ám aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi politikai állapotok hatással vannak az ország gazdasági helyzetére.
Az IMF-delegáció vezetője elismerte, hogy az utóbbi években Románia a válságból való kilábalás útján van, és stabilizálta az inflációt, valamint a költségvetés egyensúlyát, de arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi politikai „turbulenciák” visszhangra találnak a gazdaságban, csökken a befektetők bizalma az ország iránt, romlik a lej árfolyama, egyben növekednek a gazdaság finanszírozásának költségei.
A kormányzat összpontosítson a makrogazdasági célkitűzésekre, és olyan reformokat, illetve költségvetési politikát folytassanak, amelyek gyorsíthatják a gazdaság növekedését – javasolta Erik de Vrijer a Cotroceni-palotában.
Crin Antonescu a megbeszélésen leszögezte: a politikai válság nem befolyásolja Bukarest tárgyalásait az IMF-fel, a Világbankkal és az Európai Bizottsággal (EB), sem a Románia által a hitelezőivel szemben vállalt kötelezettségek teljesítését.
Az IMF, a Világbank és az EB közös delegációja Romániával tavaly kötött elővigyázatossági hitelegyezmény soron következő, hatodik kiértékelésére érkezett egy hetes látogatásra Bukarestbe.
A holland Erik de Vrijer első ízben vezeti az IMF-delegációt, miután az amerikai Jeffrey Franks megbízatása három év után nemrég lejárt.
Románia az IMF-fel 3,6 milliár euró, az EB-vel pedig 1,4 milliárd euró értékben kötött elővigyázatossági hitelmegállapodást 2011 márciusában.
A Világbank néhány héttel korábban bocsátott Románia rendelkezésére egy egymilliárd euró értékű hitelkeretet.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.