Fotó: Gecse Noémi
Nő az infláció és a deficit, gyenge az európai uniós pénzek lehívása, a beruházások késnek, miközben a gazdaság túlfűtötté válik – adott hangot aggályainak egy, a honlapján közzétett jelentésben a Nemzetközi Valutaalap (IMF).
2018. június 07., 16:402018. június 07., 16:40
2018. június 07., 16:412018. június 07., 16:41
„2017-ben erőteljesen nőtt a román gazdaság, amivel párhuzamos rekordmértékben csökkent a munkanélküliség és javult a pénzügyi szektor.
– hívják fel a figyelmet a washingtoni székhelyű pénzintézet szakértői. A közlemény kitér arra is, hogy a valutaalap szakértői idén 5 százalékos gazdasági növekedést várnak Romániában, amit az adócsökkentések által serkentett lakossági fogyasztás pörget. Ezzel párhuzamosan azonban a folyó fizetési mérleg hiánya mélyül, az infláció pedig magas értékekre hág, még akkor is, ha szigorodik a monetáris politika.
Az idézett dokumentum arra is felhívja a figyelmet, hogy a túlfűtöttség jelei kezdenek jelentkezni, és fennáll a veszély, hogy lelassuljon az Európai Unió fejlett országaihoz való felzárkózás üteme.
A közlemény szerint az IMF ügyvezető igazgatói úgy vélik, egy óvatosabb adópolitika egyensúlyt teremtene a gazdaságban. Hangsúlyozzák tovább a reformok fontosságát a közszféra hatékonyságának növelése érdekében, hogy ezáltal például hatékonyabbá váljon az adók behajtása és az európai uniós források lehívása.
Meglátásuk szerint ugyanakkor előrelépés tapasztalható a korrupcióellenes küzdelem terén, ezért arra bátorítják a bukaresti hatóságokat, hogy tartsák a reform ütemét.
– reagált az IMF-jelentésre Eugen Teodorovici pénzügyminiszter.
A szaktárca csütörtöki közleménye szerint a pénzügyminisztérium és a Nemzetközi Valutaalap képviselőinek a tárgyalássorozatát követően a washingtoni székhelyű pénzintézet igazgatótanácsa a dokumentumban megállapította, javult a gazdaság helyzete, csökkent a munkanélküliségi ráta és javult a pénzügyi szektor minősége, szilárd a gazdasági növekedés, bővült a munkahelyek száma és csökkent az állami adósság.
Felfele módosította a Világbank Románia növekedési kilátásait, ám egyúttal arra figyelmeztetett, hogy „két Románia” létezik.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!