Fotó: Gecse Noémi
Nő az infláció és a deficit, gyenge az európai uniós pénzek lehívása, a beruházások késnek, miközben a gazdaság túlfűtötté válik – adott hangot aggályainak egy, a honlapján közzétett jelentésben a Nemzetközi Valutaalap (IMF).
2018. június 07., 16:402018. június 07., 16:40
2018. június 07., 16:412018. június 07., 16:41
„2017-ben erőteljesen nőtt a román gazdaság, amivel párhuzamos rekordmértékben csökkent a munkanélküliség és javult a pénzügyi szektor.
– hívják fel a figyelmet a washingtoni székhelyű pénzintézet szakértői. A közlemény kitér arra is, hogy a valutaalap szakértői idén 5 százalékos gazdasági növekedést várnak Romániában, amit az adócsökkentések által serkentett lakossági fogyasztás pörget. Ezzel párhuzamosan azonban a folyó fizetési mérleg hiánya mélyül, az infláció pedig magas értékekre hág, még akkor is, ha szigorodik a monetáris politika.
Az idézett dokumentum arra is felhívja a figyelmet, hogy a túlfűtöttség jelei kezdenek jelentkezni, és fennáll a veszély, hogy lelassuljon az Európai Unió fejlett országaihoz való felzárkózás üteme.
A közlemény szerint az IMF ügyvezető igazgatói úgy vélik, egy óvatosabb adópolitika egyensúlyt teremtene a gazdaságban. Hangsúlyozzák tovább a reformok fontosságát a közszféra hatékonyságának növelése érdekében, hogy ezáltal például hatékonyabbá váljon az adók behajtása és az európai uniós források lehívása.
Meglátásuk szerint ugyanakkor előrelépés tapasztalható a korrupcióellenes küzdelem terén, ezért arra bátorítják a bukaresti hatóságokat, hogy tartsák a reform ütemét.
– reagált az IMF-jelentésre Eugen Teodorovici pénzügyminiszter.
A szaktárca csütörtöki közleménye szerint a pénzügyminisztérium és a Nemzetközi Valutaalap képviselőinek a tárgyalássorozatát követően a washingtoni székhelyű pénzintézet igazgatótanácsa a dokumentumban megállapította, javult a gazdaság helyzete, csökkent a munkanélküliségi ráta és javult a pénzügyi szektor minősége, szilárd a gazdasági növekedés, bővült a munkahelyek száma és csökkent az állami adósság.
Felfele módosította a Világbank Románia növekedési kilátásait, ám egyúttal arra figyelmeztetett, hogy „két Románia” létezik.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!