Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Felfele módosította a Világbank Románia növekedési kilátásait, ám egyúttal arra figyelmeztetett, hogy „két Románia” létezik.
2018. június 06., 16:472018. június 06., 16:47
Mint a Global Economic Prospects című, szerdán nyilvánosságra hozott jelentésből megtudhatjuk,
Új előrejelzésében is fenntartotta ugyanakkor, hogy jövőre mindenképp lassulni fog a bruttó hazai termék (GDP) gyarapodása, igaz, most már 4,5 százalékra teszik ennek ütemét, ami 0,4 százalékponttal meghaladja az előző prognózist. Mint ismeretes, a román gazdaság tavaly 6,9 százalékkal bővült, az idei első negyedévben pedig 4,2 százalékos volt a gyarapodás üteme. A kormány a 2018-as évi állami költségvetést 5,2 százalékos gazdasági növekedésre alapozta.
A derűlátóbb hozzáállás különben nem csak a Világbankra jellemző – amint arról korábban beszámoltunk, legfrissebb prognózisában a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is felfele módosította előrejelzését, a korábban becsült 4,4 százalék helyett immár 5,1 százalékot vár az idei év végére.
Közben azonban a Világbank aggodalommal tekint Romániára. A News.ro hírügynökség által idézett vezető közgazdásza, Donato de Rosa egy szerdai sajtóbeszélgetésen arról beszélt, hogy az ország átalakulásának és fejlődésének folyamata az elmúlt években felszínre hozta az országon belőli óriási különbségeket, és kiderült, egymással párhuzamosan két Románia létezik.
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A washingtoni székhelyű pénzintézet illetékese ugyanakkor arra is ismételten ráirányította a figyelmet, hogy Romániában a korrupció továbbra is hatalmas problémát jelent, ami miatt kevésbé hiteles az állam, nem megfelelően osztja el a rendelkezésre álló forrásokat, a közszféra pedig nehézségekbe ütközik, a reformok és hosszú távú tervek gyakorlatba ültetése terén. De Rosa azt is felrótta egyúttal a bukaresti illetékeseknek, hogy túl gyakran módosul az adótörvénykönyv.
Az eseményen szintén jelen levő Tatiana Proskuryakova Romániáért és Magyarországért felelős országmenedzser ugyanakkor leszögezte, Romániában jól működik a nyugdíjrendszer második pillére, vagyis a kötelező magánnyugdíj-hozzájárulás, így semmilyen ok nincs annak reformjára.
– idézi az Agerpres hírügynökség a világbanki illetékest, aki szerint a második pillér jótékony hatással bír a pénzpiacok fejlődésére is, hiszen a nyugdíjalapok fontos befektetők.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!