Fotó: Barabás Ákos
Alacsony adózás, hatékony vállalatok címmel szervezi meg a III. Székelyföldi Könyvelők Találkozóját Sepsiszentgyörgyön a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) Kovászna megyei fiókszervezete.
2017. március 24., 17:472017. március 24., 17:47
A március 31-ei rendezvényen a pénzügyminisztérium szakemberei és adótanácsadók számolnak be az újdonságokról, próbálnak utat mutatni a könyvelőknek. Debreczeni László adótanácsadó, a kamara alelnöke az eseményt beharangozó csütörtöki sajtótájékoztatón kifejtette, a mikrovállalkozások számára jelenleg adóparadicsom Románia, 500 ezer euró forgalom alatt 1 százalékos forgalom utáni adót kell befizetniük, ebben az évben is maradt esetükben az 5 százalékos osztalékadó, amire idén sem számolják rá az 5,5 százalékos egészségbiztosítást. „Gyakorlatilag 6 százalék befizetésével ki lehet venni a pénzt a cégből, ez olyan kedvezmény, hogy ilyen körülmények között már megéri befektetni Romániában” – részletezte Debreczeni László.
Szó lesz a konferencián a vendéglátóipari egységek átalányadójáról, meghívták Toma Georgeta pénzügyminisztériumi igazgatót, aki a törvény alkalmazási módszertanát írja. György Attila pénzügyminisztériumi államtitkár a költségvetés adóbevételeiről, Mariana Vizoli volt pénzügyminisztériumi igazgató áfakérdésekről, Florin Dobre, a Romániai Könyvszakértők és Mérlegképes Könyvelők Testülete (CECCAR) ügyvezetője a vissza nem térítendő pályázatok elszámolásáról, Radu Bufan professzor a társasági adóról, míg Édler András, a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Presolve rendszerről tart előadást, ami a cégek átvilágítását végzi a fizetésképtelenség megelőzése érdekében.
Debreczeni László elmondta, arra biztatják a könyvelőket, hogy minél több tevékenységet digitalizáljanak, informatizáljanak, a CECCAR próbál egyezményt kötni a bankokkal, hogy a kivonatokat is tudják számítógépen lehívni, az így felszabadult időt pedig a vállalkozókkal való kapcsolattartásra, tanácsadásra fordíthassák, hogy a könyvelő valóban a vállalkozó jobbkeze lehessen.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.