Fotó: Barabás Ákos
Alacsony adózás, hatékony vállalatok címmel szervezi meg a III. Székelyföldi Könyvelők Találkozóját Sepsiszentgyörgyön a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) Kovászna megyei fiókszervezete.
2017. március 24., 17:472017. március 24., 17:47
A március 31-ei rendezvényen a pénzügyminisztérium szakemberei és adótanácsadók számolnak be az újdonságokról, próbálnak utat mutatni a könyvelőknek. Debreczeni László adótanácsadó, a kamara alelnöke az eseményt beharangozó csütörtöki sajtótájékoztatón kifejtette, a mikrovállalkozások számára jelenleg adóparadicsom Románia, 500 ezer euró forgalom alatt 1 százalékos forgalom utáni adót kell befizetniük, ebben az évben is maradt esetükben az 5 százalékos osztalékadó, amire idén sem számolják rá az 5,5 százalékos egészségbiztosítást. „Gyakorlatilag 6 százalék befizetésével ki lehet venni a pénzt a cégből, ez olyan kedvezmény, hogy ilyen körülmények között már megéri befektetni Romániában” – részletezte Debreczeni László.
Szó lesz a konferencián a vendéglátóipari egységek átalányadójáról, meghívták Toma Georgeta pénzügyminisztériumi igazgatót, aki a törvény alkalmazási módszertanát írja. György Attila pénzügyminisztériumi államtitkár a költségvetés adóbevételeiről, Mariana Vizoli volt pénzügyminisztériumi igazgató áfakérdésekről, Florin Dobre, a Romániai Könyvszakértők és Mérlegképes Könyvelők Testülete (CECCAR) ügyvezetője a vissza nem térítendő pályázatok elszámolásáról, Radu Bufan professzor a társasági adóról, míg Édler András, a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Presolve rendszerről tart előadást, ami a cégek átvilágítását végzi a fizetésképtelenség megelőzése érdekében.
Debreczeni László elmondta, arra biztatják a könyvelőket, hogy minél több tevékenységet digitalizáljanak, informatizáljanak, a CECCAR próbál egyezményt kötni a bankokkal, hogy a kivonatokat is tudják számítógépen lehívni, az így felszabadult időt pedig a vállalkozókkal való kapcsolattartásra, tanácsadásra fordíthassák, hogy a könyvelő valóban a vállalkozó jobbkeze lehessen.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.