Húzóágazat. Az adókedvezmények is szerepet játszottak a számítástechnika látványos fejlődésében
Fotó: Barabás Ákos
Az egyenlő bánásmód elve mentén a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kezdeményezheti az IT-szektor adómentességének a megszüntetését, de erre semmiképp nem idén kerül sor Florin Cîţu pénzügyminiszter ígérete szerint.
2020. január 28., 17:092020. január 28., 17:09
A tárcavezető a Digi 24 hírtelevízió hétfő esti műsorában leszögezte, a 2020-as év folyamán nem tervezik az adótörvénykönyv módosítását. Mint hangsúlyozta: a kiszámíthatóság és átláthatóság biztosításáról ígéretet tett az üzleti szféra képviselőinek, és ezt párttársainak a tudomására hozta.
– fogalmazott a pénzügyminiszter, aki amúgy „ideiglenes” megoldásként utalt az IT-szektor adómentességére, amelynek célja az ágazat serkentése volt. „2020. után a PNL előáll egy adópolitikával, meglátjuk majd akkor, hogy melyek a prioritások, hogyan képzeljük el Romániát a jövőben, de a cél a költségvetési egyensúly biztosítása középtávon, másként nem hitelesek a reformok” – szögezte le Cîţu.
Kijelentései annak apropóján hangzottak el, hogy Ludovic Orban miniszterelnök a minap a Hotnews portálnak adott interjúban úgy nyilatkozott,
„A polgárok és a cégek közötti egyenlő adóügyi bánásmód kormányzásunk egyik prioritása” – mondta.
Megszólalt a témában Klaus Johannis államfő, aki hétfőn úgy vélekedett, az egyenlő adózás elve „alapjában véve helyes”, azonban figyelembe kell venni azt is, hogy az IT-szektor a serkentő intézkedésnek köszönhetően tíz év alatt „jelentéktelen szintről” úgy felfejlődött, hogy „jelenleg a GDP 6 százalékát adja”. „Ezt még meg kell vitatni” – szögezte le Johannis.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
szóljon hozzá!