Húzóágazat. Az adókedvezmények is szerepet játszottak a számítástechnika látványos fejlődésében
Fotó: Barabás Ákos
Az egyenlő bánásmód elve mentén a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kezdeményezheti az IT-szektor adómentességének a megszüntetését, de erre semmiképp nem idén kerül sor Florin Cîţu pénzügyminiszter ígérete szerint.
2020. január 28., 17:092020. január 28., 17:09
A tárcavezető a Digi 24 hírtelevízió hétfő esti műsorában leszögezte, a 2020-as év folyamán nem tervezik az adótörvénykönyv módosítását. Mint hangsúlyozta: a kiszámíthatóság és átláthatóság biztosításáról ígéretet tett az üzleti szféra képviselőinek, és ezt párttársainak a tudomására hozta.
– fogalmazott a pénzügyminiszter, aki amúgy „ideiglenes” megoldásként utalt az IT-szektor adómentességére, amelynek célja az ágazat serkentése volt. „2020. után a PNL előáll egy adópolitikával, meglátjuk majd akkor, hogy melyek a prioritások, hogyan képzeljük el Romániát a jövőben, de a cél a költségvetési egyensúly biztosítása középtávon, másként nem hitelesek a reformok” – szögezte le Cîţu.
Kijelentései annak apropóján hangzottak el, hogy Ludovic Orban miniszterelnök a minap a Hotnews portálnak adott interjúban úgy nyilatkozott,
„A polgárok és a cégek közötti egyenlő adóügyi bánásmód kormányzásunk egyik prioritása” – mondta.
Megszólalt a témában Klaus Johannis államfő, aki hétfőn úgy vélekedett, az egyenlő adózás elve „alapjában véve helyes”, azonban figyelembe kell venni azt is, hogy az IT-szektor a serkentő intézkedésnek köszönhetően tíz év alatt „jelentéktelen szintről” úgy felfejlődött, hogy „jelenleg a GDP 6 százalékát adja”. „Ezt még meg kell vitatni” – szögezte le Johannis.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
szóljon hozzá!