Nicolae Ciucă szerint pártja „vörös vonalnak” tekinti az egységes adókulcs megőrzését
Fotó: Facebook/Nicolae Ionel Ciucă
Húsz évvel ezelőtt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezette be az egységes adókulcsot Romániában, és soha nem fog egyetérteni az adóemelésekkel vagy a progresszív adózással – jelentette ki szerdán Facebook-oldalán közzétett videóüzenetében Nicolae Ciucă.
2024. február 28., 22:212024. február 28., 22:21
2024. február 28., 22:242024. február 28., 22:24
A kormányzó PNL elnöke elmondta, hogy a liberálisok „vörös vonalnak” tekintik az egységes adókulcs megőrzését, mert azt szeretnék, hogy „a dolgozó romániaiakat ne kényszerítsék térdre a magas adók, és a tisztességes úton profitot termelő vállalatokat ne büntessék, ha sikeresek a szabadpiacon”. A szenátus elnöki tisztségét betöltő Ciucă kifejtette, hogy Romániát versenyképesebbé teszi az egységes adókulcs megőrzése.
A volt kormányfő emlékeztetett arra, hogy a liberálisokkal egyetértésben a szociáldemokrata miniszterelnök, Marcel Ciolacu sem híve az adóemeléseknek, ami szerinte a PNL koalíción belüli erejét bizonyítja.
A progresszív adózást akkor érdemes bevezetni, amikor a lakosság életszínvonala elér egy bizonyos szintet, mert az intézkedéssel „több pénzt veszünk ki az emberek zsebéből” – jelentette ki kedd este Marcel Boloş pénzügyminiszter.
A liberális pártelnök tulajdonképpen pártbéli beosztottjával, Marcel Boloş pénzügyminiszternek üzent, aki a napokban burkoltan előrebocsátotta, hogy a bukaresti kormány jövőre adóemelésre készül. A tárcavezető a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva előrevetítette, hogy a következő kormány várhatóan a 2025 első felében fogadja majd el az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalt adóügyi intézkedéseket, amelyek jövő év július elsejétől lépnek hatályba.
Boloş közölte, a költségvetési törvény előírásai szerint ebben az évben a kormány nem nyúlhat hozzá az adókhoz. Ezt a lépést azonban szerinte nem lehet elmulasztani, mert Románia a helyreállítási tervben vállalta az adóreform végrehajtását, ami az új nyugdíjtörvény és az új közalkalmazotti bértörvény elfogadása mellett a negyedik kifizetési kérelem benyújtásának feltétele.
Elemzők – köztük a Krónikának nyilatkozó szakértők – egyöntetűen úgy vélik, hogy 2025-ben adóemelésre kell számítani Romániában.
Egészen biztos, hogy a 2024-es választási szuperév után adóemelések jönnek – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!