2010. május 13., 08:592010. május 13., 08:59
Mint ismeretes, Traian Băsescu államfő kedden belement abba, hogy pénteken a CES – amelynek a kormány képviselőin kívül a szakszervezetek és a munkáltatók is tagjai – szavazzon a szándéknyilatkozatról, sőt azt is kilátásba helyezte, hogy amennyiben valamelyik fél a kormányénál jobb költségmegtakarító intézkedéssel rukkol elő, akkor módosítani lehessen a dokumentumot. Éppen ezért azt kérte a kormánytól, hogy csak a CES döntése után fogadja el a dokumentumot.
A szakszervezetek azonban tegnap azt kérték a társadalmi partnereiktől, hogy halasszák hétfőre a találkozót, mivel még nem kapták kézhez a pénzügyminisztériumtól a megszorító intézkedések szükségességét indokló gazdasági mutatókat. „Az az érzésünk, hogy ez az indoklás nem is létezik. Elfogadhatatlan, hogy 24 óra alatt nem tudják ezeket az adatokat a rendelkezésünkre bocsátani. Úgy véljük, vagy nem ismertek ezek a számsorok, és kitalálnak egy indoklást, vagy a kormánynak az a célja, az emberek utcára vonuljanak” – fogalmazott Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömörülés elnöke azt követően, hogy valamennyi szakszervezet képviselőivel arról egyeztetett, hogy milyen közös álláspontot fognak képviselni a CES-en.
Mint hangsúlyozta, az érdekvédelmiek most azt javasolják, hogy a Gazdasági és Társadalmi Tanácson belül pénteken csak a szakbizottságok ülésezzenek, a döntéshozó tanácskozást pedig halasszák hétfőre.
A munkáltatók eközben a szándéknyilatkozat elfogadása mellett foglaltak állást, érvelésük szerint rossz fényt vetne az országra, ha most módosítanák a dokumentumban előírtakat.
Florin Costache, a CES elnöke úgy nyilatkozott, a dokumentum anélkül is átmehet a tanácson, hogy a szakszervezetek megszavazzák azt. „A tanács állást foglalhat a szándéknyilatkozat ellen, illetve mellett, vagy megfogalmazhatja a felek álláspontját. Ez utóbbi eset akkor áll fenn, ha a szakszervezetek nemmel, a kormány igennel szavaz, a munkáltatók pedig tartózkodnak” – részletezte Costache a lehetséges forgatókönyveket. A CES-nek egyébként 45 tagja van, 15-en a kormányt, 15-en a szakszervezeteket, 15-en pedig a munkáltatókat képviselik. A testület döntésképtelen, ha valamennyi fél képviselője nem jelenik meg az ülésen.
A kormány mindaddig nem közli, hogy milyen megszorító intézkedésekben állapodtak meg az IMF képviselőivel, amíg a Gazdasági és Társadalmi Tanács (CES) nem dönt a szándéknyilatkozatról – jelentette be tegnap Ioana Muntean, a Boc-kabinet szóvivője. „A megszorító intézkedések folyamatosan napirenden szerepelnek. Valamennyi kormányülésen beszélnek azokról az intézkedésekről, amelyeket meg kell hozni, de én nem fogok ezekről nyilatkozni, amíg nem ül össze a CES” – fogalmazott Muntean. Arra az újságírói kérdésre azonban, hogy a tegnapi kormányülésen szóba került-e a kismamák havi juttatását szabályozó törvény módosítása, a szóvivő nemmel válaszolt. Arra a kérdésre viszont szintén nem kívánt válaszolni, hogy van-e esély a szándéknyilatkozat módosítására. Korábban felmerült, hogy a kormány vagy sürgősségi eljárással kívánja elfogadtatni a parlamenttel a várható megszorító intézkedéseket, vagy pedig a kabinet felelősséget fog vállalni a jogszabályokért – ez utóbbi esetben vagy vita nélkül átmennek a javasolt intézkedések, vagy megbukik a kormány. Az erre vonatkozó kérdésre Muntean csak annyit mondott: „Nagyon nehéz megmondani most, hogy mi várható”. |
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.