2009. június 17., 09:562009. június 17., 09:56
A legalacsonyabb inflációs szintet májusban Írországban (–1,7 százalék), Portugáliában (–1,2), Spanyolországban és Luxemburgban (–0,9) regisztrálták. Románia után Litvánia és Lettország következett 4,9, illetve 4,4 százalékos inflációs rátával. Az euróövezetben a mutató nulla értéken állt, miután két hónapig 0,6 százalékos volt.
Az inflációs ráta csökkenésének hátterében az áll, hogy az energia jóval kevesebbe kerül, mint egy évvel korábban. Az Eurostat adatai szerint idén májusban 11,6 százalékkal volt olcsóbb az energia, mint egy évvel korábban. Míg az energiáért kevesebbet, az élelmiszerekért, valamint az alkoholért és dohánytermékekért többet kellett fizetni, mint egy évvel korábban, átlagosan 3,3 százalékkal.
2008 májusában az éves szintű infláció az Európai Unióban 4 százalékos volt, ugyanakkor az euróövezetben 3,7 százalékos pénzhígulást jegyeztek.
Amennyiben a 12 havi inflációs ráta átlagát számítjuk ki májusra, a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva 7,2 százalékos szintet kapunk, amivel uniós szinten Románia már a negyedik helyre lép elő. Ez a mutató májusban Lettországban (11,2 százalék), Litvániában (9,3) és Bulgáriában (8,3) volt a legnagyobb, az ellenkező póluson Portugália (1,3), Írország (1,5) és Németország (1,8) állt.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.