Fotó: Agerpres
2009. július 14., 10:252009. július 14., 10:25
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szeptember elsejei hatállyal el kívánja törölni az átalányadót, és erről már a hét folyamán tárgyalásokat kíván kezdeményezni koalíciós partnerével – jelentette be tegnap Bogdan Niculescu-Duvăz, a párt szóvivője. A szocdemek egyúttal arra is javaslatot kívánnak tenni, hogy tűzzenek ki határidőt a villamos energia árának mintegy 30 százalékkal történő csökkentésére. „Közismert, hogy már koalíciós partnereink köréből, nevezetesen Adriean Videanu gazdasági miniszter részéről is hangzottak el az adónemet bíráló nyilatkozatok. Eszerint az adó alkalmatlan a kitűzött célok elérésére, és nem időszerű a jelenlegi helyzetben” – mutatott rá Duvăz a gazdasági miniszter múlt heti nyilatkozatát idézve.
Leszögezte: ebben a helyzetben konkrét időpontot kel megnevezni az adónem eltörlésére. „Mi azt javasoljuk, hogy szeptember elsejétől töröljék el, és térjünk vissza az eredeti állapothoz” – mutatott rá Duvăz. A politikus szerint az átalányadó mind az államkassza, mind a gazdaság szempontjából rossz, mivel bevezetése nyomán több tízezer céget számoltak fel. „Az adónem semmire sem volt jó azon kívül, hogy megfojtotta a kis- és a mikrovállalkozásokat, és alkalom adtán előnyös helyzetbe hozta a nagyvállalatokat” – vélte a szociáldemokrata szóvivő.
A villamos energia árának csökkentése kapcsán a politikus kifejtette, pártjának szakértői bebizonyították, hogy az nem csupán lehetséges, de abszolút szükséges is, a csökkentés mértékét pedig 30 százalék környékén tartják megvalósíthatónak. A PSD szerint az energiahordozó árának csökkentése azért fontos, hogy csökkenjenek a cégek termelési költségei, ezáltal pedig élénküljön a gazdaság. Egyúttal védelmet jelentenek a lakosság széles rétegei számára, amelyek jelenleg drágán jutnak hozzá a villamos energiához.
Mint arról beszámoltunk, az átalányadót május elsejétől vezette be a kormány, azzal a céllal, hogy növelje a költségvetési bevételeket. A hivatalos indok szerint ugyanis számos cég csupán papíron volt veszteséges, valójában pedig több millió eurós bevételtől fosztották meg a büdzsét. A kötelező minimáladó minden vállalkozást sújt, függetlenül attól, hogy az hivatalosan profitot jelentette vagy veszteséget.
A minimális átalányadó értéke 2200 lejtől (mintegy 500 eurótól) 43 000 lejig (körülbelül 10 ezer euróig) terjed. Az előbbit azok a cégek kötelesek fizetni, amelyek éves összforgalma nem éri el az 52 ezer lejt (13 ezer eurót), az utóbbit pedig azok, amelyek évi forgalma meghaladja a 129 millió lejt (mintegy 32 millió eurót). Az átalányadó bevezetése egyike a Nemzetközi Valutaalappal aláírt megállapodásban vállalt költségvetési módosításoknak. Az adó bevezetése óta több ezer kisvállalkozás jelentett csődöt.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.