2010. január 10., 15:262010. január 10., 15:26
Az állami költségvetés tervezete esetében az egyetlen tétel mely nem kapta meg a szükséges számú szavazatot, az alkotmánybíróság költségvetése volt. A szenátorok és képviselők többsége elfogadhatatlannak találta, hogy az intézmény idén jóval több pénzt kapjon úgy személyi, mint anyagi kiadásokra mint 2009-ben. Két minisztérium költségvetése esetében pozitív módosításokat szavaztak meg a bizottságok. A mezőgazdasági minisztérium számára az eredetileg előirányzott 9,3 milliárd lej mellé további 2,1 milliárd lejt utaltak ki. Az igazságügyi minisztérium költségvetését 2,78 millió lejjel egészítették ki, az összeget a börtönőrök javadalmazására kell majd fordítani.
A honatyák ugyanakkor megnyirbálták a Román Kulturális Intézet költségvetését. A bizottságok úgy döntöttek, hogy az intézménynek 2010-ben is ugyanannyi pénzből kell gazdálkodniamint tavaly. Az eredeti tervezet 42,92 százalékkal növelte volna meg az intézet költségvetését.
A költségvetési tervezet nem számol 2010-ben a sokat kritizált átalányadóval. Az első Boc-kabinet által kivetett adó, melyet a veszteséges vállalkozásoknak is fizetniük kellett, ellenzői szerint nagyban hozzájárult ahhoz, hogy tavaly több tízezer hazai cég szűnt meg. Azt is elfogadták a parlamenti szakbizottságok, hogy az első lakásukat építtető személyeknek idén is csak 5 százalékos ÁFÁ-t kell fizetniük. További módosulás az eddigiekhez képest, hogy idén lehetségessé válik, hogy a vállalkozások leírják adójukból a vásárolt gépkocsik ÁFÁ-ját. A kisvállalkozások 3 százalékos jövedelemadót fizetnek 2010-ben, döntöttek a szakbizottságok.
A társadalombiztosítási költségvetés tervezetének vitája során a szakbizottságok elutasították az ellenzék arra vonatkozó javaslatát, hogy a nyugdíjpont értéke a jelenlegi 732,8 lejről 826,2 lejre, vagyis a bruttó átlagbér 45 százalékára emelkedjen, de azt a javaslatot sem szavazták meg, miszerint a nyugdíjpont jelenlegi szinten tartása mellett az idősek járadéka az infláció mértékével megegyező arányban növekedjen. Felmerült egy másik megoldás is, amely szerint a nyugdíjpont értékét 100 lejjel kell növelni, de ez sem talált támogatásra a bizottságokban.
A társadalombiztosítási büdzsé tervezetét egyébként csak második nekifutásra sikerült elfogadniuk a honatyáknak: az első szavazáson leszavazták, a másodikon azonban sikerült átmennie a tervezetnek.
A parlament két háza együttes ülésen, hétfőn kezdi el a költségvetés tervezetének vitáját.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.