2009. július 02., 10:552009. július 02., 10:55
A Zapp a becslések szerint 61 millió euróért cserélt gazdát, ugyanakkor a Cosmote átveszi a cég 146 millió euróra rúgó adósságállományát is. Ennek zömét a 3G és a CDMA-rendszer kiépítésére fordított hitelek teszik ki. A tranzakció során a Citigroup Global Markets Limited (CITI) és az NM Rotschild and Sons Limited szolgált pénzügyi tanácsokkal a Cosmoténak. „A mai tranzakció újabb jelentős előrelépés a Cosmote számára, hiszen birtokába került a megvásárolt cég 3G és CDMA-licence is, ami az infrastruktúrával együtt lehetővé teszi, hogy a cég a legversenyképesebb adat- és hangátviteli szolgáltatásokat nyújtsa Romániában. Az egyik legversenyképesebb európai piacon szereplő Cosmote három és fél évvel ezelőtti indulása óta elért fejlődése bizonyítja, hogy a cég maximálisan képes lesz kihasználni a tranzakció előnyeit” – jelentette ki az aláírási ceremóniát követően Michael Tsamaz.
A Cosmote-vezető optimizmusát azonban nem mindenki osztja a romániai piacon: a piacvezető Orange máris bejelentette, hogy szerinte a versenytanácsnak is meg kellene vizsgálnia a tranzakció törvényességét, a bevásárlás után ugyanis az immár a Zappal kibővített portfóliójú Romtelecom–Cosmote előnye a birtokába került két mobil kommunikációs licenc miatt már túllépheti a jogszabályok által előírt mértéket.
Doin Odiatiu, az Orange Románia marketingigazgatója szerint a cégcsoport a vonalas távközlés piacán eddig meglévő előnye mellett immár a mobil kommunikáció területén is hasonló pozícióba kerülhet. Az Orange a második Vodafone-nal együtt már több ízben kérte a távközlési hatóságtól, hogy módosítsa a Romtelecom infrastruktúrájának használatát szabályozó rendelkezéseket, mivel mindkét mobilszolgáltató szeretne a legrégibb szolgáltató mintegy négymillió ügyfelet kiszolgáló rendszerét felhasználva létrehozni internetes szolgáltatásait.
A most megvásárolt Zapp egyébként a legrégibb romániai mobilszolgáltató: 1993 óta van jelen a piacon, jelenleg a 450 MHz-es tartományban rendelkezik CDMA, a 2100-asban pedig 3G-licenccel. Előfizetőinek száma 374 000 fő, tavalyi bevétele elérte a 61 millió eurót.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.