Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
A tervezettnél végül jóval kevesebb, Európai Unión kívülről érkező munkavállalót alkalmaztak a romániai cégek: az idei évre előirányzott 100 ezres kvóta alig fele merült ki – vont mérleget a Munkaerőimportőrök Munkaadói Szövetsége (PIFM). A helyzetet a Romániában vízumot kérő külföldi munkavállalók aktáinak „elutasítási hullámával” magyarázzák, amelyet az ország határainak biztosítását célzó eljárások generáltak.
2023. december 24., 11:022023. december 24., 11:02
„Az év végén garantálhatom, hogy a 2023-ra jóváhagyott 100 ezres kvóta valójában csak 50 ezer újonnan az országba beengedett külföldi munkavállalót jelent, miközben Romániában jelenleg mintegy 350 ezer betöltetlen poszt van, és hiányzik a betöltésükhöz szükséges munkaerő. Az 50 ezres különbséget többek között a már az országban tartózkodó külföldi állampolgárok jelentik, akik más munkáltatóhoz jelentkeztek, illetve azok, akik még mindig várnak a nagykövetségen a munkavállalói vízum megszerzéséhez szükséges időpontra” – idézi a Profit.ro gazdasági portál Elena Panțirut, a munkaerőimportőrök szövetségének társalapítóját.
Mint mondta, június-július óta az időpontkérések ütemének lassulását észlelték, így az idei kvóta nem fog kimerülni.
A hatóságok részéről van nyitottság. Nagyra értékeljük a meglévő munkavállalók elkötelezettségét, számukat pedig mindenképpen növelni kell, és jobban meg kell őket fizetni” – fejtette ki a szakember.
Mint ismeretes, a kormány 2024-re 140 ezerre emeli az Unión kívülről alkalmazható vendégmunkások kvótáját. Legtöbbjük a kiskereskedelemben, a vendéglátásban, a szolgáltatásokban, az építőiparban, a szállításban/logisztikában vagy a turizmusban fog dolgozni, legfeljebb kétéves tapasztalatot igénylő posztokon. Az országos nettó átlagfizetés egy kezdő munkavállaló számára ezeken a területeken 2600 és 3600 lej között mozog, a Profit.ro információi szerint átlagosan 3000 lejt adnak a kiskereskedelemben dolgozóknak, 3600 lejt az építőiparban, 3000 lejt az élelmiszeriparban és vendéglátásban, 3100 lejt a szállításban és elosztásban, illetve 2600 lejt a turizmusban.
A bukaresti munkaügyi minisztérium által vitára bocsátott határozattervezet szerint jövőre 100 ezerről 140 ezerre emelik a Romániába hozható, harmadik országbeli külföldi munkavállalók számát.
Öt-hat hónapot kell várnia egy fülöp-szigeteki vendégmunkásnak, hogy a román hatóságok engedélyt adjanak neki a beutazásra, miközben Magyarországon ez az időszak nem több 45 napnál.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!