Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
A tervezettnél végül jóval kevesebb, Európai Unión kívülről érkező munkavállalót alkalmaztak a romániai cégek: az idei évre előirányzott 100 ezres kvóta alig fele merült ki – vont mérleget a Munkaerőimportőrök Munkaadói Szövetsége (PIFM). A helyzetet a Romániában vízumot kérő külföldi munkavállalók aktáinak „elutasítási hullámával” magyarázzák, amelyet az ország határainak biztosítását célzó eljárások generáltak.
2023. december 24., 11:022023. december 24., 11:02
„Az év végén garantálhatom, hogy a 2023-ra jóváhagyott 100 ezres kvóta valójában csak 50 ezer újonnan az országba beengedett külföldi munkavállalót jelent, miközben Romániában jelenleg mintegy 350 ezer betöltetlen poszt van, és hiányzik a betöltésükhöz szükséges munkaerő. Az 50 ezres különbséget többek között a már az országban tartózkodó külföldi állampolgárok jelentik, akik más munkáltatóhoz jelentkeztek, illetve azok, akik még mindig várnak a nagykövetségen a munkavállalói vízum megszerzéséhez szükséges időpontra” – idézi a Profit.ro gazdasági portál Elena Panțirut, a munkaerőimportőrök szövetségének társalapítóját.
Mint mondta, június-július óta az időpontkérések ütemének lassulását észlelték, így az idei kvóta nem fog kimerülni.
A hatóságok részéről van nyitottság. Nagyra értékeljük a meglévő munkavállalók elkötelezettségét, számukat pedig mindenképpen növelni kell, és jobban meg kell őket fizetni” – fejtette ki a szakember.
Mint ismeretes, a kormány 2024-re 140 ezerre emeli az Unión kívülről alkalmazható vendégmunkások kvótáját. Legtöbbjük a kiskereskedelemben, a vendéglátásban, a szolgáltatásokban, az építőiparban, a szállításban/logisztikában vagy a turizmusban fog dolgozni, legfeljebb kétéves tapasztalatot igénylő posztokon. Az országos nettó átlagfizetés egy kezdő munkavállaló számára ezeken a területeken 2600 és 3600 lej között mozog, a Profit.ro információi szerint átlagosan 3000 lejt adnak a kiskereskedelemben dolgozóknak, 3600 lejt az építőiparban, 3000 lejt az élelmiszeriparban és vendéglátásban, 3100 lejt a szállításban és elosztásban, illetve 2600 lejt a turizmusban.
A bukaresti munkaügyi minisztérium által vitára bocsátott határozattervezet szerint jövőre 100 ezerről 140 ezerre emelik a Romániába hozható, harmadik országbeli külföldi munkavállalók számát.
Öt-hat hónapot kell várnia egy fülöp-szigeteki vendégmunkásnak, hogy a román hatóságok engedélyt adjanak neki a beutazásra, miközben Magyarországon ez az időszak nem több 45 napnál.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!