Kolozsváron is találkozhatunk harmadik országból érkezett vendégmunkásokkal
Fotó: Kiss Judit
A bukaresti munkaügyi minisztérium által vitára bocsátott határozattervezet szerint jövőre 100 ezerről 140 ezerre emelik a Romániába hozható, harmadik országbeli külföldi munkavállalók számát.
2023. november 29., 17:212023. november 29., 17:21
Az eJobs munkaerő-közvetítő platform szerdán közzétett elemzése azt valószínűsíti, hogy el is érheti a 140 ezret 2024-ben a Romániában munkavállalási engedéllyel dolgozó külföldiek száma, ami 40 százalékkal több az idei évre engedélyezett kvótánál.
A januártól november végéig a platformon meghirdetett közel 350 000 állás közül 86 000-et a kereskedelemben, 51 000-et a szolgáltatások ágazatában, 40 000-et az élelmiszeriparban, 37 000-et a turizmusban, 32 000-et a szállítás/logisztika ágazatában, 28 000-et az építőiparban kínáltak.
Az eJobs bér-összehasonlító szolgáltatása, a Salario szerint az említett ágazatokban a kezdőfizetés 2600 és 3600 lej közötti. A legmagasabb, 3600 lej, az építőiparban, 3100 lej a szállítás és disztribúció ágazatában, 3000 lej a kereskedelemben, az élelmiszeriparban és vendéglátóiparban és 2600 lej a turizmusban.
Összehasonlításképpen: az intézmény adatai szerint 2022-ben 108 885 munkavállalói engedélyt bocsátottak ki, 2021-ben pedig 49 954-et. 2023. szeptember 30-án Románia területén munkavállalás, kiküldetés vagy más tevékenység céljából tartózkodási engedéllyel rendelkező, harmadik országbeli külföldiek száma 72 337 volt.
Öt-hat hónapot kell várnia egy fülöp-szigeteki vendégmunkásnak, hogy a román hatóságok engedélyt adjanak neki a beutazásra, miközben Magyarországon ez az időszak nem több 45 napnál.
A bukaresti kormány nem tudja, hogy az Európai Unión kívülről a munkaerőhiány miatt behozott külföldi vendégmunkások közül hány távozott akár legálisan, akár illegálisan Romániából – írta szerdán az Economedia.ro gazdasági portál.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
szóljon hozzá!