Fotó: Pixabay.com
Öt-hat hónapot kell várnia egy fülöp-szigeteki vendégmunkásnak, hogy a román hatóságok engedélyt adjanak neki a beutazásra, miközben Magyarországon ez az időszak nem több 45 napnál – nyilatkozta az egyik legnagyobb munkaközvetítő képviselője, aki a bürokrácia leépítését sürgette.
2023. november 11., 10:522023. november 11., 10:52
Yosef Gavriel Peisakh, a Work from Asia nevű cég vezetője a Wall-street.ro portál szerint úgy fogalmazott, több tárgyalást is folytatott Manilában, az ázsiai ország fővárosában azzal a céllal, hogy valamilyen módon lerövidítsék a munkavállalási vízum kiadásának folyamatát. Hiszen az illetékes szerint
Az állásközvetítő menedzsere jelezte, hogy a több mint 110 millió lakossal rendelkező szigetállam a maga részéről mindent megtesz: külön hatóságot hozott létre a külföldi munkára jelentkező állampolgáraik támogatása érdekében. A modellértékűnek nevezett rendszer a célországban sem hagyja magukra a filippínókat: figyelemmel követik munkakörülményeiket, hogy nem sérülnek-e jogaik. Az állásközvetítő cégeket szigorú ellenőrzésnek vetik alá, pénzügyi garanciavállalást is megkövetelnek tőlük az esetleges visszaélések esetére.
Yosef Gavriel Peisakh szerint Romániában állandó az igény a fülöp-szigeteki vendégmunkásokra, az utóbbi időben a különböző házimunkák terén nőtt valamelyest a kereslet. Bár a román nagykövetség munkatársai mindent megtesznek annak érdekében, hogy zökkenőmentes legyen a vízumkiadás, az igénylések nagy mennyisége meghaladja a külképviselet kapacitását, a folyamatot egyetlen konzulnak kell irányítania. A Work From Asia vezetője szerint az lenne a megoldás, ha a román külügyminisztérium külsősre bízná az iratcsomók feldolgozását, a konzul által vezetett munkacsoportnak pedig csak ellenőriznie-jóváhagynia kellene az igényléseket.
Mint ismeretes, a rengeteg papírmunka és várakozás nemcsak a Fülöp-szigetekről érkezők nagy baja, szinte valamennyi „felkapott” munkaerőadó ázsiai országban ugyanerre panaszkodnak, akárcsak az egyre nagyobb emberhiánnyal küzdő romániai vállalkozások. A bukaresti hatóságok idén is 100 ezer külföldi munkás fogadására adtak engedélyt, azonban a bürokrácia megnehezíti érkezésüket.
Másik nagy probléma, hogy a sikeresen alkalmazott ázsiaiak jelentős hányada rövid idő elteltével lelép, abban a reményben, hogy sikerül Nyugatra jutnia, ahol még több pénzt kereshet. A magyar–román határon havonta több száz illegális határátlépőt kapcsolnak le, és ki tudja, hánynak sikerül továbbállnia. A feltartóztatott törvénysértők számottevő része hivatalos formában tartózkodott Romániában.
A bukaresti kormány nem tudja, hogy az Európai Unión kívülről a munkaerőhiány miatt behozott külföldi vendégmunkások közül hány távozott akár legálisan, akár illegálisan Romániából – írta szerdán az Economedia.ro gazdasági portál.
Több ezer vendégmunkás dolgozik jelenleg Arad megyében, de a térségben így is nagy a munkaerőhiány, ezért a hatóságok az ázsiai munkaerő további, tömeges importálásával „fognák meg” az újabb befektetőket.
Románia gazdasága folyamatosan bővült az elmúlt évtizedben, és hamarosan oda jut, mint Olaszország a hetvenes években: az elvándorlók országából a bevándorlók országává válik – olvasható a The Economist című neves brit újság riportjában.
Meghaladta az ezer eurót tavaly az építőipari munkások nettó átlagfizetése Romániában, a vállalkozások mégis óriási munkaerőhiánnyal küzdenek, akárcsak a gazdaság más húzóágazatai.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!