Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
A tervezettnél végül jóval kevesebb, Európai Unión kívülről érkező munkavállalót alkalmaztak a romániai cégek: az idei évre előirányzott 100 ezres kvóta alig fele merült ki – vont mérleget a Munkaerőimportőrök Munkaadói Szövetsége (PIFM). A helyzetet a Romániában vízumot kérő külföldi munkavállalók aktáinak „elutasítási hullámával” magyarázzák, amelyet az ország határainak biztosítását célzó eljárások generáltak.
2023. december 24., 11:022023. december 24., 11:02
„Az év végén garantálhatom, hogy a 2023-ra jóváhagyott 100 ezres kvóta valójában csak 50 ezer újonnan az országba beengedett külföldi munkavállalót jelent, miközben Romániában jelenleg mintegy 350 ezer betöltetlen poszt van, és hiányzik a betöltésükhöz szükséges munkaerő. Az 50 ezres különbséget többek között a már az országban tartózkodó külföldi állampolgárok jelentik, akik más munkáltatóhoz jelentkeztek, illetve azok, akik még mindig várnak a nagykövetségen a munkavállalói vízum megszerzéséhez szükséges időpontra” – idézi a Profit.ro gazdasági portál Elena Panțirut, a munkaerőimportőrök szövetségének társalapítóját.
Mint mondta, június-július óta az időpontkérések ütemének lassulását észlelték, így az idei kvóta nem fog kimerülni.
A hatóságok részéről van nyitottság. Nagyra értékeljük a meglévő munkavállalók elkötelezettségét, számukat pedig mindenképpen növelni kell, és jobban meg kell őket fizetni” – fejtette ki a szakember.
Mint ismeretes, a kormány 2024-re 140 ezerre emeli az Unión kívülről alkalmazható vendégmunkások kvótáját. Legtöbbjük a kiskereskedelemben, a vendéglátásban, a szolgáltatásokban, az építőiparban, a szállításban/logisztikában vagy a turizmusban fog dolgozni, legfeljebb kétéves tapasztalatot igénylő posztokon. Az országos nettó átlagfizetés egy kezdő munkavállaló számára ezeken a területeken 2600 és 3600 lej között mozog, a Profit.ro információi szerint átlagosan 3000 lejt adnak a kiskereskedelemben dolgozóknak, 3600 lejt az építőiparban, 3000 lejt az élelmiszeriparban és vendéglátásban, 3100 lejt a szállításban és elosztásban, illetve 2600 lejt a turizmusban.
A bukaresti munkaügyi minisztérium által vitára bocsátott határozattervezet szerint jövőre 100 ezerről 140 ezerre emelik a Romániába hozható, harmadik országbeli külföldi munkavállalók számát.
Öt-hat hónapot kell várnia egy fülöp-szigeteki vendégmunkásnak, hogy a román hatóságok engedélyt adjanak neki a beutazásra, miközben Magyarországon ez az időszak nem több 45 napnál.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
szóljon hozzá!