Fotó: A szerző felvétele
2011. április 04., 09:572011. április 04., 09:57
Az osztrák piacra betörni kívánó romániai cégek, valamint ezek lehetséges partnerei számára szervezett találkozót a bécsi román nagykövetségen a Román–Osztrák Kereskedelmi Kamara március 15-én. A zártkörű rendezvényre két, húsipari termékeket gyártó vállalat – a szebeni szalámi, valamint a pleşcoi-i juhkolbász készítői, – továbbá három borászat, a Murfatlar, a Cotnari és a Nachbil kapott meghívót. Osztrák részről körülbelül ötven lehetséges felvásárló – szállodaláncok, éttermek, nagykereskedések – vett részt az üzleti találkozón, valamint képviseltette magát az agrárkamara keretében működő Osztrák Szőlő-Bor Szövetség, illetve a helyi sajtó is.
Johann Brutler borász, a Szatmár megyei Krasznabélteken működő Nachbil társtulajdonosa a találkozó kapcsán kifejtette: bár számos romániai termék minősége megüti a nemzetközi mércét, van mit dolgozni még annak érdekében, hogy megfelelő áron lehessen ezeket értékesíteni külföldön. A szakember szerint Nyugaton még mindig előítéletekkel viszonyulnak a román áruhoz, ezen kellene megfelelő marketingtevékenységgel változtatni. Elmondása szerint az osztrák cégek, bár meglepődtek a romániai termékek minőségén, elvárták volna, hogy olcsóbban kínálják ezeket, mint a nemzetközi piaci ár.
„Úgy vélem, hogy nem kellene elvárniuk például tőlem azt, hogy kevesebbért adjam a borainkat csak azért, mert ezek Romániában készülnek” – magyarázta a borász, hozzátéve, hogy az árakat inkább a nagykereskedések kifogásolták, a szálloda- és vendéglőtulajdonosok kevésbé. Brutler szerint a román kormány eléggé sokat költ külföldi reklámra, azonban nem veszi kellőképpen figyelembe a nemzetközi piaci igényeket. Mint elmondta: nem a hazai ízlésvilágból kellene kiindulni egy-egy marketingkampány előkészítésekor, hanem tájékozódni kellene, hogy mi az, ami tetszik a megcélozni kívánt piac szereplőinek.
„Azt javaslom minden, külföldön forgalmazni akaró romániai vállalkozónak, hogy küldjön először ki egy – lehetőleg fiatal, a keresletre friss szemmel néző – szakembert, mielőtt megtervezi a terméke csomagolását. Nem biztos ugyanis az, hogy a hazai reklámokban sikerrel használt erős színek tetszenek külföldön is” – mondta Johann Brutler.
A vállalkozó összegzésképpen elmondta: bár konkrét üzletkötésről egyelőre nem tud, úgy véli, kitűnő kezdőlépés volt a találkozó ahhoz, hogy a romániai cégek megtalálhassák helyüket az osztrák piacon. Különösen örült annak, hogy alapjában véve nyitottak voltak a potenciális partnereik, borászként pedig azt értékelte leginkább, hogy az Osztrák Szőlő-Bor Szövetség elnöke, Josef Pleil további együttműködést ajánlott a borkereskedés terén.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!