Fotó: Haáz Vince
Nehezen vagy nagyon nehezen fedezi a létfenntartáshoz szükséges kiadásokat a romániai háztartások 34,1 százaléka, és ha figyelembe vesszük azokat is, akik úgy látják, valamilyen szinten nehézséget okoz ez számukra, akkor már 77,2 százalékra nő azok aránya, akiknek anyagi gondjaik vannak.
2020. szeptember 09., 11:282020. szeptember 09., 11:28
2020. szeptember 09., 11:522020. szeptember 09., 11:52
Minderre az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett, A romániai lakosság életkörülményei című kutatásból derül fény, ami a 2019-es viszonyokat veszi górcső alá.
Főként azok a háztartások küzdenek anyagi nehézségekkel, amelyek nő (44,6 százalék) vagy 65 évesnél idősebb személy (40,3 százalék) vezet, valamint azok a családok, amelyekben két felnőtt és három vagy annál is több gyerek él (50,3 százalék). Hasonló helyzetben vannak azok a háztartások, amelyekben a családfő munkanélküli (69 százalék) vagy mezőgazdasági tevékenységet folytat (48,3 százalék).
Ötből egy háztartásban gondolják amúgy úgy, hogy havi 1001 és 2000 lej közötti bevételből állni lehet a folyó kiadásokat, és a családok több mint egy negyedének van szüksége ehhez 2001 és 3000 lej közötti jövedelemre.
Az elemzés egyik fő következtetése, hogy nagy az eltérés az anyagi szükségletek terén városi és vidéki környezetben, főként ha a szükséges jövedelem összegének két végletét nézzük.
A városi környezetben élők több mint 86 százaléka mondja azt, hogy 2000 lejnél mindenképp többre van szükség a háztartások folyó kiadásainak a fedezésére. Ennél kisebb összeget nők, 65 évesnél idősebb vagy mezőgazdasági tevekénységet folytató személyek által vezetett háztartásokban jelöltek meg, illetve olyan családokban, amelyekben nem kell gyermeket is eltartani.
Világviszonylatban 70–100 millió ember süllyedhet extrém szegénységbe a koronavírus-járvány miatti leállás által okozott válság nyomán – kongatta meg a vészharangot a Világbank.
Súlyos társadalmi konfliktusokhoz vezet, ha a hatóságok nem találnak sürgős megoldást a mélyszegénységben élők megsegítésére – közölték Brassó megyei települések elöljárói. A járványhelyzet miatt sokan elveszítették munkájukat, növekszik a rászorulók száma.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!