Fotó: Haáz Vince
Nehezen vagy nagyon nehezen fedezi a létfenntartáshoz szükséges kiadásokat a romániai háztartások 34,1 százaléka, és ha figyelembe vesszük azokat is, akik úgy látják, valamilyen szinten nehézséget okoz ez számukra, akkor már 77,2 százalékra nő azok aránya, akiknek anyagi gondjaik vannak.
2020. szeptember 09., 11:282020. szeptember 09., 11:28
2020. szeptember 09., 11:522020. szeptember 09., 11:52
Minderre az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett, A romániai lakosság életkörülményei című kutatásból derül fény, ami a 2019-es viszonyokat veszi górcső alá.
Főként azok a háztartások küzdenek anyagi nehézségekkel, amelyek nő (44,6 százalék) vagy 65 évesnél idősebb személy (40,3 százalék) vezet, valamint azok a családok, amelyekben két felnőtt és három vagy annál is több gyerek él (50,3 százalék). Hasonló helyzetben vannak azok a háztartások, amelyekben a családfő munkanélküli (69 százalék) vagy mezőgazdasági tevékenységet folytat (48,3 százalék).
Ötből egy háztartásban gondolják amúgy úgy, hogy havi 1001 és 2000 lej közötti bevételből állni lehet a folyó kiadásokat, és a családok több mint egy negyedének van szüksége ehhez 2001 és 3000 lej közötti jövedelemre.
Az elemzés egyik fő következtetése, hogy nagy az eltérés az anyagi szükségletek terén városi és vidéki környezetben, főként ha a szükséges jövedelem összegének két végletét nézzük.
A városi környezetben élők több mint 86 százaléka mondja azt, hogy 2000 lejnél mindenképp többre van szükség a háztartások folyó kiadásainak a fedezésére. Ennél kisebb összeget nők, 65 évesnél idősebb vagy mezőgazdasági tevekénységet folytató személyek által vezetett háztartásokban jelöltek meg, illetve olyan családokban, amelyekben nem kell gyermeket is eltartani.
Világviszonylatban 70–100 millió ember süllyedhet extrém szegénységbe a koronavírus-járvány miatti leállás által okozott válság nyomán – kongatta meg a vészharangot a Világbank.
Súlyos társadalmi konfliktusokhoz vezet, ha a hatóságok nem találnak sürgős megoldást a mélyszegénységben élők megsegítésére – közölték Brassó megyei települések elöljárói. A járványhelyzet miatt sokan elveszítették munkájukat, növekszik a rászorulók száma.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!