Fotó: gov.ro
A régió energiaügyi minisztereivel találkozott csütörtökön a Victoria-palotában Nicolae Ciucă miniszterelnök. Az energiaügyi miniszterek egy nemzetközi gázügyi konferenciára gyűltek össze Bukarestben, amelyen a résztvevő országok közötti együttműködésről volt szó az energiabiztonság megerősítése érdekében.
2022. szeptember 22., 15:212022. szeptember 22., 15:21
A miniszteri találkozón részt vett Virgil Popescu román energiaügyi miniszter, Andrei Spînu, a Moldovai Köztársaság miniszterelnök-helyettese, infrastrukturális és regionális fejlesztési minisztere, Kostas Skrekas, Görögország környezetvédelmi és energiaügyi minisztere, Parviz Shahbazov, az Azerbajdzsáni Köztársaság energiaügyi minisztere, Rossen Hristov, Bulgária energiaügyi minisztere, Alparslan Bayraktar, Törökország energiaügyi és természeti erőforrások minisztériumának tárcavezető-helyettese, Mykola Kolisnyk, Ukrajna energiaügyi miniszterhelyettese, Sztáray Péter, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának államtitkára és George Chikovani, a grúz JSC Georgian Oil and Gas Corporation vezérigazgatója.
A román miniszterelnökkel tartott találkozón az állampolgároknak és üzleti szférának szükséges gázmennyiség biztosításáról volt szó. A kormány beszámolója szerint Ciucă miniszterelnök arról tájékoztatta az energiaügyi minisztereket, hogy Románia jelentős mennyiségű földgázzal rendelkezik.
másrészt megoldások keresése a nyugat-európai erős gazdaságok támogatására, mert ezek jólététől függ a mi térségünk gazdasága is” – idézi az Agerpres a kormányfőt.
A résztvevők a földgázszállítás új alternatíváiról beszéltek, Törökország és Görögország kikötőin keresztül, és elhangzott, hogy szükség van az összekapcsolt, föld alatti villamosenergia-átviteli kábel megvalósítására Azerbajdzsán – Grúzia – Románia – Magyarország útvonalon.
– mutat rá a kormány közleménye.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
1 hozzászólás