2012. december 04., 08:512012. december 04., 08:51
Mint a portál emlékeztet, 1990 óta európai uniós viszonylatban Romániában volt a legtöbb miniszterelnök, számuk csak az idei év folyamán elérte a hármat, ami sokat visszavett a gazdaság és az igazságszolgáltatás konszolidációjának üteméből. A közvetlen külföldi tőkebefektetések idén drasztikus mértékű visszaesést mutattak, alig 1,1 milliárd euró érkezett az év első kilenc hónapjában, miközben a 2008-as rekordévben ez az összeg elérte a 9,5 milliárd eurót. Más számadatok is arra utalnak eközben, hogy csökkent a befektetők Romániába vetett bizalma, nőttek az ország hitelköltségei, míg augusztus elején rekordot döntött a lej/euró árfolyam.
„Nem hiszem, hogy a jelenlegi kormánykoalíció tudatában lenne annak, hogy milyen veszélyekkel kellene felvennie a harcot. A bizonytalanság pedig kihat a befektetésekre, hiszen a cégek gyanakvóvá válnak egy olyan országban való jelenlétet illetően, ahol nem lehet tudni, mire számítsanak” – fogalmazott a Bloomberg kérdésére Michael Taylor, az Oxford Analytica elemzője. Tóth Gyula a bécsi Ithuba Capitalban 400 millió euró értékű aktívák kezelésével vesz részt, eközben azt mondja, hogy vissza lehetne szerezni a beruházók bizalmát, amennyiben a jelenlegi kormánykoalíció elég támogatást kapna a választásokon ahhoz, hogy gyakorlatba tudja ültetni elképzeléseit. A piacok azt várják, hogy „a jelenlegi kormánykoalíció megnyerje a választásokat, s a lehető legrövidebb időn belül megállapodásra jusson a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), lehetőleg még az első negyedévben. Ha változás áll be ebben a forgatókönyvben, az negatív hatású lesz” – fogalmazott Tóth Gyula.
Mark Mobius, a Templeton Asset Management aktíváiból 50 milliárd dollár értékű pakettet kezelő menedzser jóval derűlátóbb. Szerinte már az is jó hír, hogy hamarosan véget ér az idei választási év, így a politikum már nem a csatározással lesz elfoglalva, hanem a kulcsfontosságú témák is előkerülnek. „Attól függetlenül, hogy milyen kormány áll majd össze a választásokat követően, azt várjuk, hogy stabilitást és előreláthatóságot biztosítson az üzleti szféra számára” – fejtette ki Mark Mobius, aki szerint a következő kabinetnek az infrastruktúrát, valamint a tőkepiacokat kell fejlesztenie. Mint a Bloomberg elemzői emlékeztetnek, Romániában alig három autópálya van, amelyek hosszúsága együttesen alig 500 kilométer.
A szakemberek ugyanakkor elemzésükben összegezték azt is, hogy milyen gazdasági jellegű intézkedéseket vetett fel az utóbbi időben a jelenlegi kormánykoalíció arra az esetre, ha ismét kormányra kerülne. Ezek között egyebek mellett adócsökkentést és béremelést találunk, amelyek célja, hogy serkentsék a gazdasági növekedést.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.