2012. december 04., 08:512012. december 04., 08:51
Mint a portál emlékeztet, 1990 óta európai uniós viszonylatban Romániában volt a legtöbb miniszterelnök, számuk csak az idei év folyamán elérte a hármat, ami sokat visszavett a gazdaság és az igazságszolgáltatás konszolidációjának üteméből. A közvetlen külföldi tőkebefektetések idén drasztikus mértékű visszaesést mutattak, alig 1,1 milliárd euró érkezett az év első kilenc hónapjában, miközben a 2008-as rekordévben ez az összeg elérte a 9,5 milliárd eurót. Más számadatok is arra utalnak eközben, hogy csökkent a befektetők Romániába vetett bizalma, nőttek az ország hitelköltségei, míg augusztus elején rekordot döntött a lej/euró árfolyam.
„Nem hiszem, hogy a jelenlegi kormánykoalíció tudatában lenne annak, hogy milyen veszélyekkel kellene felvennie a harcot. A bizonytalanság pedig kihat a befektetésekre, hiszen a cégek gyanakvóvá válnak egy olyan országban való jelenlétet illetően, ahol nem lehet tudni, mire számítsanak” – fogalmazott a Bloomberg kérdésére Michael Taylor, az Oxford Analytica elemzője. Tóth Gyula a bécsi Ithuba Capitalban 400 millió euró értékű aktívák kezelésével vesz részt, eközben azt mondja, hogy vissza lehetne szerezni a beruházók bizalmát, amennyiben a jelenlegi kormánykoalíció elég támogatást kapna a választásokon ahhoz, hogy gyakorlatba tudja ültetni elképzeléseit. A piacok azt várják, hogy „a jelenlegi kormánykoalíció megnyerje a választásokat, s a lehető legrövidebb időn belül megállapodásra jusson a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), lehetőleg még az első negyedévben. Ha változás áll be ebben a forgatókönyvben, az negatív hatású lesz” – fogalmazott Tóth Gyula.
Mark Mobius, a Templeton Asset Management aktíváiból 50 milliárd dollár értékű pakettet kezelő menedzser jóval derűlátóbb. Szerinte már az is jó hír, hogy hamarosan véget ér az idei választási év, így a politikum már nem a csatározással lesz elfoglalva, hanem a kulcsfontosságú témák is előkerülnek. „Attól függetlenül, hogy milyen kormány áll majd össze a választásokat követően, azt várjuk, hogy stabilitást és előreláthatóságot biztosítson az üzleti szféra számára” – fejtette ki Mark Mobius, aki szerint a következő kabinetnek az infrastruktúrát, valamint a tőkepiacokat kell fejlesztenie. Mint a Bloomberg elemzői emlékeztetnek, Romániában alig három autópálya van, amelyek hosszúsága együttesen alig 500 kilométer.
A szakemberek ugyanakkor elemzésükben összegezték azt is, hogy milyen gazdasági jellegű intézkedéseket vetett fel az utóbbi időben a jelenlegi kormánykoalíció arra az esetre, ha ismét kormányra kerülne. Ezek között egyebek mellett adócsökkentést és béremelést találunk, amelyek célja, hogy serkentsék a gazdasági növekedést.
Június 30-ig el kell készülnie a 2025 második félévére vonatkozó deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak – jelentette ki Nicușor Dan elnök a munkáltatói szövetségekkel tartott csütörtöki találkozóján.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.