Fotó: Angelo Brezoianu/Agerpres
Idei és jövő évi inflációs előrejelzését is felfelé módosította a Román Nemzeti Bank (BNR), amely 2023 végére 7,5 százalékos, 2024-re 4,4 százalékos éves pénzromlással számol – jelentette be szerdán a jegybank kormányzója, Mugur Isărescu.
2023. augusztus 09., 14:402023. augusztus 09., 14:40
2023. augusztus 09., 15:282023. augusztus 09., 15:28
Mint ismeretes, májusi jelentésében erre az évre még 7,1 százalékos, a jövő év végére pedig 4,2 százalékos inflációt prognosztizált a központi pénzintézet.
Mugur Isărescu a friss inflációs előrejelzést ismertető szerdai eseményen rámutatott,
A jegybankelnök szerint téves az a felvetés, miszerint a román jegybank becsléseivel „figyelmeztette” az adóügyi változtatásokra készülő kormányt. Azt is hangsúlyozta, hogy csak bizonyos adók, a jövedéki adó és az áfa emelése vezethet inflációhoz.
„A jövedelemadó emelése éppen ellenkező hatást is kifejthet, ezt azonban nehéz kiszámítani” – idézte Isărescut az Agerpres hírügynökség. Úgy vélekedett: nem szerencsés adókkal „megpúpozni” a reálgazdaságot, másfelől
abban, hogy a „kiváltságokat” is fokozatosan ki kell vezetni, mert örökös fenntartásuk torzítja a piaci viszonyokat.
A jegybankelnök beszélt ugyanakkor arról is, hogy
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet (INS) július közepén közölt adatai szerint a májusi 10,64 százalékról júniusban 10,3 százalékra csökkent az éves infláció Romániában. Májushoz viszonyítva 0,4 százalékos volt az infláció júniusban.
A májusi 7,1 százalékról 6,4 százalékra csökkent júniusban az éves átlagos infláció az Európai Unióban; a legnagyobb inflációs rátát Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban és Romániában jegyezték – közölte szerdán az Eurostat.
Nem hiába érezzük, hogy bevásárlásról bevásárlásra többet kell lepengetnünk a bevásárlókosár csaknem azonos tartalmáért: egy friss elemzés arra világít rá, hogy két év leforgása alatt 25 százalékkal lett drágább a mindennapi reggelink.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!