A járvány frontvonalában az idegenforgalom

A járvány frontvonalában az idegenforgalom

Egyelőre marad a tervezés. Manapság a legtöbben nem mernek útra kelni

Fotó: Pixabay

Továbbra is az idegenforgalomban érintett vállalkozásokra, az utazási irodák, szálláshelyek tevékenységére hat ki az egyik legnagyobb mértékben a koronavírus-járvány. Az érintettek megértőek az aggódó polgárokkal, de lemondás helyett inkább az utazás későbbi időpontra való halasztását tanácsolják.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. március 17., 15:142020. március 17., 15:14

Nincsenek új foglalások, és a következő harminc napra lefoglalt utakat, kirándulásokat majdnem kivétel nélkül lemondják – vontak mérleget a Krónika megkeresésére a turizmusban érdekelt vállalkozók. „A következő hetekben ezzel foglalkoznak az utazási irodák, próbálják megoldani a meglévő foglalásokat. Új rendelések nincsenek” – összegezte a helyzetet László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, aki maga is utazási irodát működtet. Hozzátette,

jelenleg a legjobb forgatókönyv, ha a turisták elhalasztják az utazást, a legrosszabb az, ha lemondják.

„Próbáljuk a lehető legrugalmasabban kezelni a helyzeteket, májusra, szeptemberre, októberre keresünk időpontokat, és arra biztatjuk az ügyfeleinket, hogy inkább halasszák, de ne mondják vissza az utazást” – osztotta meg velünk tapasztalatait a vállalkozó. Mint hangsúlyozta, mindenre próbálnak megoldást keresni, még akkor is, ha a turista egy nappal az indulás előtt szól, hogy nem vállalja az utat, inkább itthon maradna.

Fokozatosan romlik a helyzet

Különben azokba az országokba, ahol nincsenek a járvány miatti korlátozások, továbbra is csak a szerződés feltételei szerint lehet lemondani a lefoglalt utat, ez általában anyagi veszteséget jelent a turistának, tehát elveszítik a befizetett összeg egy részét. Ám Európában már egyre több országban léptetik érvénybe a szigorításokat, ilyen esetekben is inkább a halasztást szorgalmazzák.

Olaszországba már minden, erre az időszakra foglalt utat következmények nélkül le lehetett mondani, ám hasonló a helyzet Spanyolországban, Franciaországban, Németországban és Ausztriában is.

A lemondott vagy elhalasztott foglalások intézése különben hatalmas munkát ró az ügynökségekre, annál is inkább, mert az április hónap különben nagyon jónak ígérkezett, az év elején, a járvány kitörése előtt nagyon sokan foglaltak erre a periódusra külföldi és belföldi utat is – mondta László Endre. Jelenleg azt várják, hogy a szükségállapot bevezetésével még milyen megszorítások lépnek életbe. Várható, hogy a romániai szállodák, panziók működését is szüneteltetik, például a brassópojániai sípályákat hétfőtől már leállították, bár erre nem volt hatósági utasítás. László Endre elmondta, az ügynökségén keresztül Ausztriába mentek el korábban síelni turisták, ők a hétvégén hazatértek. „Már pénteken unszolta őket a szállásadó, hogy menjenek haza, bár vasárnapig szólt a foglalásuk. Végül szombaton hazajöttek” – mondta el a szakember.

Galéria

Mentenék a menthetőt. Az utazási irodák a halasztást javasolják a foglalások lemondása helyett

Fotó: targuldeturism.ro

Készülnek a visszarendeződésre is

Az utazások későbbi időpontra való halasztására biztatja ügyfeleit Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Mint hangsúlyozta, ha nincs zárlat, és indulnak járatok egy adott országba, fennáll a veszélye, hogy lemondás esetén a turista elveszíti a pénzét, ezért próbálnak későbbi időpontot találni számára. A külügyminisztérium ajánlotta ugyan a külföldön tartózkodó romániai turistáknak, hogy térjenek haza, ám erre nincs határidő. Ezért általában kivárják a menetrend szerinti járatot, ám ilyen helyzetben már nagyon kevesen vannak, mert a legtöbben korábban visszamondták vagy elhalasztották az utazást. „Arra összpontosítunk, hogy minél előnyösebb ajánlatot tudjunk összeállítani az ügyfeleinknek arra az időszakra, amikor az élet visszatér a normális kerékvágásba” – mondta a vállalkozó.

Az ágazatban dolgozók a normalitás helyreállása mellett ugyanakkor arra várnak, hogy a kormány milyen intézkedésekkel segíti a vállalkozókat, hiszen a turizmus került a járvány „frontvonalába”.

Idézet
Egyelőre nincs semmi kézzelfogható, csak ígéretek hangzottak el, bízunk benne, hogy kapunk támogatást, hiszen a turizmusban vállalkozókat erőteljesen sújtja a világjárvány miatt kialakult helyzet”

– mondta Joós Ștefan.

Mélypont a romániai szállodákban

A romániai szállodaüzemeltetők 86 százaléka úgy gondolja, hogy a koronavírus valós fenyegetést jelent a belföldi turizmusra, mint mondják, március–áprilisra lényegesen kevesebb foglalásuk van, mint a korábbi években, ráadásul egyre nő a visszamondott foglalások száma – derül ki az TravelMinit.ro hotelfoglalási internetes platform által a március 10–12. között készített felmérésből. A közvélemény-kutatás eredményei szerint

az ötven szobánál nagyobb szálláshelyek a leginkább kitettek a járvány miatt kialakult helyzetnek,

főként ha nagyobb városokban találhatók, ahol már jelentettek fertőzéseket. A kisebb szállók, panziók a múlt héten még azt mondták, hogy nem érezték meg a vírus negatív hatását. Valamennyi szállásadó azt válaszolta ugyanakkor, hogy a vírus terjedésének hírére fokozták a közös helyiségek és a vendégszobák fertőtlenítését.

Galéria

A nyaralásra még optimizmussal tekintenek. Az utazási irodák számára a tavaszi időszak lesz a mélypont

Fotó: Veres Nándor

Ami a foglalások visszamondását illeti, a legtöbb szálláshely üzemeltetője annak érdekében, hogy növelje az áprilisi foglalások számát, a korábbinál jóval rugalmasabb politikát alkalmaz: 41,3 százalékuk kész meghosszabbítani az előleg befizetésének határidejét, 36,2 százalék kész a későbbiekben részben vagy egészben visszafizetni az előleget, 34,6 százalék pedig még az előlegről is lemondana, csak érkezzenek a vendégek. A TravelMinit.ro platformon több mint 2600 olyan szálláshelyet találhatunk, amelyben előleg nélkül foglalhatunk, vagy 100 százalékban visszajár a befizetett pénz.

A koronavírus-járvány miatt különben annyira visszaestek a foglalások, hogy még mindig bő választékból válogathat az, aki húsvétra vagy május elsejére elutazna, holott máskor márciusban már reménytelen volt ilyenkor megfelelő szálláshelyet találni. Úgy tűnik ugyanakkor, hogy

egyelőre inkább csak a közeljövő kapcsán aggodalmaskodnak az utazni vágyók, és a nyaralásra még optimizmussal tekintenek.

A szállásadók 86 százaléka szerint éppen ezért a március–áprilisi időszak lesz a mélypont.

Ingyenes visszamondás az Airbnb-nél

Közben a koronavírus okozta helyzetben rendkívüli intézkedést vezetett be az Airbnb online szállásfoglalási platform: minden foglalását ingyenesen lemondhatóvá tette országtól függetlenül, hogy az emberek ne érezzék azt, hogy azért kell utazniuk, mert nem fogják visszakapni úgysem a pénzüket – idézi a Bloomberg hírügynökséget a Portfólió.hu gazdasági hírportál. Ezáltal minden vendég és házigazda minden további díj és büntetés nélkül törölheti az airbnb-s foglalását. A szabályozás viszont egyelőre csak a március 14-én vagy az előtt véglegesített foglalásokra vonatkozik, amennyiben az utazás időpontja április 14-e előtt történik. „Nem szeretnénk, hogy a vendégek csak azért utazzanak, mert nem kapják vissza a pénzüket” – nyilatkozta Brian Chesky, az
Airbnb vezérigazgatója.

A turisták hazatérését, a kint dolgozók maradását kérik

A külügyminisztérium azt tanácsolja a külföldön tartózkodó romániai turistáknak, hogy – figyelembe véve a koronavírus-járvány alakulását és a más államok által meghozott intézkedéseket – rövidítsék le ott-tartózkodásuk idejét, és térjenek haza. A külügy felhívja a figyelmet, hogy a különböző országok által foganatosított intézkedések kihathatnak a légi közlekedésre, ami egyik napról a másikra változhat, ezért azt javasolják a külföldön üdülő turistáknak, hogy keressék meg az utazási irodát, amelytől a csomagot vásárolták, illetve a légitársaságot, hogy azonosítsanak alternatív megoldást a hazatérésre. A szaktárca közleménye kiemeli, a jelenlegi körülmények között felelősen meg kell gondolni, minden külföldi utazást, mérlegelni kell a kockázatokat, ehhez pedig azt ajánlják, hogy a polgárok tájékozódjanak többek között a külügyminisztérium, valamint a külképviseletek honlapján. A külföldön élő vagy életvitel-szerűen ott tartózkodó román állampolgároktól a bukaresti külügy azt kéri, hogy szigorúan tartsák be a helyi hatóságok ajánlásait, és nem tanácsolja, hogy elinduljanak Románia irányába. Ezeket az utazásokat ugyanis befolyásolhatják a tranzitországok által foganatosított intézkedések, ugyanakkor hozzájárulhatnak a koronavírus terjedéséhez, veszélybe sodorva ezáltal az itthoniakat.


Egymás után állnak le a légitársaságok világszerte

A különböző országok és légitársaságok által a koronavírus-járvány miatt foganatosított és fontolóra vett intézkedések miatt is elég kockázatos manapság útra kelni, tegnap például Európa legnagyobb fapados légitársasága, a Ryanair jelentette be, hogy nem zárja ki összes járatának a felfüggesztését. Becsléseik szerint az elkövetkező 7–10 napban flottájuk nagy része nem száll fel. A légitársaság illetékesei arra számítanak, hogy április–májusban a személyszállítás 80 százalékkal visszaesik. A Ryanair ugyanakkor nincs egyedül, már több légitársaság felfüggesztette részben vagy egészen járatait: az Eurocontrol európai forgalomszervező adatai szerint pénteken átlagosan 17 százalékkal közlekedett kevesebb repülőgép az európai légtérben, de országonként nagyok az eltérések. A legsúlyosabban Olaszország és Németország érintett, előbbi légterében 77, utóbbiéban mintegy 30 százalékkal volt kisebb a forgalom, mint egy évvel korábban. Portugáliában 7 százalékos csökkenést mértek. A légitársaságok közül az Alitalia csökkentette a legnagyobb mértékben kapacitását, a járatok 70 százalékát mondták le, a Lufthansa-csoport az előre meghirdetett járatok 40 százalékát nem indította el, a Ryanair 28 százalékkal kevesebb kapacitást kínált fel. Egyre több ország tiltja meg a belépést valamilyen formában a külföldiek számára, Olaszország után Spanyolország, Lengyelország, Lettország, Csehország, Dánia, Norvégia, valamint Katar és az Egyesült Államok is korlátozást vezetett be. Az Egyesült Államok csütörtökre virradóra először a schengeni övezet, vasárnapra már az Egyesült Királyság és Írország területéről is megtiltotta a külföldiek beutazását egy hónapra, emiatt a legtöbb európai és amerikai légitársaság is jelentős kapacitáscsökkentést hajtott végre, a nyugati parti városokba alig lesz európai közvetlen járat, de teljesen nem szűnt meg a transzatlanti forgalom.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság
2024. április 11., csütörtök

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban

„Kérd a nyugtát a szépségszalonban! Ha a gazdasági szereplő megtagadja, jogosult vagy az ingyenes szolgáltatásra!” – tanácsolja Facebook-oldalán az ANAF, amely átfogó, a szépségiparban tevékenykedőket megcélzó kampányt indított márciusban.

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban