Egyelőre marad a tervezés. Manapság a legtöbben nem mernek útra kelni
Fotó: Pixabay
Továbbra is az idegenforgalomban érintett vállalkozásokra, az utazási irodák, szálláshelyek tevékenységére hat ki az egyik legnagyobb mértékben a koronavírus-járvány. Az érintettek megértőek az aggódó polgárokkal, de lemondás helyett inkább az utazás későbbi időpontra való halasztását tanácsolják.
Nincsenek új foglalások, és a következő harminc napra lefoglalt utakat, kirándulásokat majdnem kivétel nélkül lemondják – vontak mérleget a Krónika megkeresésére a turizmusban érdekelt vállalkozók. „A következő hetekben ezzel foglalkoznak az utazási irodák, próbálják megoldani a meglévő foglalásokat. Új rendelések nincsenek” – összegezte a helyzetet László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, aki maga is utazási irodát működtet. Hozzátette,
„Próbáljuk a lehető legrugalmasabban kezelni a helyzeteket, májusra, szeptemberre, októberre keresünk időpontokat, és arra biztatjuk az ügyfeleinket, hogy inkább halasszák, de ne mondják vissza az utazást” – osztotta meg velünk tapasztalatait a vállalkozó. Mint hangsúlyozta, mindenre próbálnak megoldást keresni, még akkor is, ha a turista egy nappal az indulás előtt szól, hogy nem vállalja az utat, inkább itthon maradna.
Különben azokba az országokba, ahol nincsenek a járvány miatti korlátozások, továbbra is csak a szerződés feltételei szerint lehet lemondani a lefoglalt utat, ez általában anyagi veszteséget jelent a turistának, tehát elveszítik a befizetett összeg egy részét. Ám Európában már egyre több országban léptetik érvénybe a szigorításokat, ilyen esetekben is inkább a halasztást szorgalmazzák.
A lemondott vagy elhalasztott foglalások intézése különben hatalmas munkát ró az ügynökségekre, annál is inkább, mert az április hónap különben nagyon jónak ígérkezett, az év elején, a járvány kitörése előtt nagyon sokan foglaltak erre a periódusra külföldi és belföldi utat is – mondta László Endre. Jelenleg azt várják, hogy a szükségállapot bevezetésével még milyen megszorítások lépnek életbe. Várható, hogy a romániai szállodák, panziók működését is szüneteltetik, például a brassópojániai sípályákat hétfőtől már leállították, bár erre nem volt hatósági utasítás. László Endre elmondta, az ügynökségén keresztül Ausztriába mentek el korábban síelni turisták, ők a hétvégén hazatértek. „Már pénteken unszolta őket a szállásadó, hogy menjenek haza, bár vasárnapig szólt a foglalásuk. Végül szombaton hazajöttek” – mondta el a szakember.
Mentenék a menthetőt. Az utazási irodák a halasztást javasolják a foglalások lemondása helyett
Fotó: targuldeturism.ro
Az utazások későbbi időpontra való halasztására biztatja ügyfeleit Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Mint hangsúlyozta, ha nincs zárlat, és indulnak járatok egy adott országba, fennáll a veszélye, hogy lemondás esetén a turista elveszíti a pénzét, ezért próbálnak későbbi időpontot találni számára. A külügyminisztérium ajánlotta ugyan a külföldön tartózkodó romániai turistáknak, hogy térjenek haza, ám erre nincs határidő. Ezért általában kivárják a menetrend szerinti járatot, ám ilyen helyzetben már nagyon kevesen vannak, mert a legtöbben korábban visszamondták vagy elhalasztották az utazást. „Arra összpontosítunk, hogy minél előnyösebb ajánlatot tudjunk összeállítani az ügyfeleinknek arra az időszakra, amikor az élet visszatér a normális kerékvágásba” – mondta a vállalkozó.
Az ágazatban dolgozók a normalitás helyreállása mellett ugyanakkor arra várnak, hogy a kormány milyen intézkedésekkel segíti a vállalkozókat, hiszen a turizmus került a járvány „frontvonalába”.
– mondta Joós Ștefan.
A romániai szállodaüzemeltetők 86 százaléka úgy gondolja, hogy a koronavírus valós fenyegetést jelent a belföldi turizmusra, mint mondják, március–áprilisra lényegesen kevesebb foglalásuk van, mint a korábbi években, ráadásul egyre nő a visszamondott foglalások száma – derül ki az TravelMinit.ro hotelfoglalási internetes platform által a március 10–12. között készített felmérésből. A közvélemény-kutatás eredményei szerint
főként ha nagyobb városokban találhatók, ahol már jelentettek fertőzéseket. A kisebb szállók, panziók a múlt héten még azt mondták, hogy nem érezték meg a vírus negatív hatását. Valamennyi szállásadó azt válaszolta ugyanakkor, hogy a vírus terjedésének hírére fokozták a közös helyiségek és a vendégszobák fertőtlenítését.
A nyaralásra még optimizmussal tekintenek. Az utazási irodák számára a tavaszi időszak lesz a mélypont
Fotó: Veres Nándor
Ami a foglalások visszamondását illeti, a legtöbb szálláshely üzemeltetője annak érdekében, hogy növelje az áprilisi foglalások számát, a korábbinál jóval rugalmasabb politikát alkalmaz: 41,3 százalékuk kész meghosszabbítani az előleg befizetésének határidejét, 36,2 százalék kész a későbbiekben részben vagy egészben visszafizetni az előleget, 34,6 százalék pedig még az előlegről is lemondana, csak érkezzenek a vendégek. A TravelMinit.ro platformon több mint 2600 olyan szálláshelyet találhatunk, amelyben előleg nélkül foglalhatunk, vagy 100 százalékban visszajár a befizetett pénz.
A koronavírus-járvány miatt különben annyira visszaestek a foglalások, hogy még mindig bő választékból válogathat az, aki húsvétra vagy május elsejére elutazna, holott máskor márciusban már reménytelen volt ilyenkor megfelelő szálláshelyet találni. Úgy tűnik ugyanakkor, hogy
A szállásadók 86 százaléka szerint éppen ezért a március–áprilisi időszak lesz a mélypont.
Közben a koronavírus okozta helyzetben rendkívüli intézkedést vezetett be az Airbnb online szállásfoglalási platform: minden foglalását ingyenesen lemondhatóvá tette országtól függetlenül, hogy az emberek ne érezzék azt, hogy azért kell utazniuk, mert nem fogják visszakapni úgysem a pénzüket – idézi a Bloomberg hírügynökséget a Portfólió.hu gazdasági hírportál. Ezáltal minden vendég és házigazda minden további díj és büntetés nélkül törölheti az airbnb-s foglalását. A szabályozás viszont egyelőre csak a március 14-én vagy az előtt véglegesített foglalásokra vonatkozik, amennyiben az utazás időpontja április 14-e előtt történik. „Nem szeretnénk, hogy a vendégek csak azért utazzanak, mert nem kapják vissza a pénzüket” – nyilatkozta Brian Chesky, az
Airbnb vezérigazgatója.
A turisták hazatérését, a kint dolgozók maradását kérik
A külügyminisztérium azt tanácsolja a külföldön tartózkodó romániai turistáknak, hogy – figyelembe véve a koronavírus-járvány alakulását és a más államok által meghozott intézkedéseket – rövidítsék le ott-tartózkodásuk idejét, és térjenek haza. A külügy felhívja a figyelmet, hogy a különböző országok által foganatosított intézkedések kihathatnak a légi közlekedésre, ami egyik napról a másikra változhat, ezért azt javasolják a külföldön üdülő turistáknak, hogy keressék meg az utazási irodát, amelytől a csomagot vásárolták, illetve a légitársaságot, hogy azonosítsanak alternatív megoldást a hazatérésre. A szaktárca közleménye kiemeli, a jelenlegi körülmények között felelősen meg kell gondolni, minden külföldi utazást, mérlegelni kell a kockázatokat, ehhez pedig azt ajánlják, hogy a polgárok tájékozódjanak többek között a külügyminisztérium, valamint a külképviseletek honlapján. A külföldön élő vagy életvitel-szerűen ott tartózkodó román állampolgároktól a bukaresti külügy azt kéri, hogy szigorúan tartsák be a helyi hatóságok ajánlásait, és nem tanácsolja, hogy elinduljanak Románia irányába. Ezeket az utazásokat ugyanis befolyásolhatják a tranzitországok által foganatosított intézkedések, ugyanakkor hozzájárulhatnak a koronavírus terjedéséhez, veszélybe sodorva ezáltal az itthoniakat.
Egymás után állnak le a légitársaságok világszerte
A különböző országok és légitársaságok által a koronavírus-járvány miatt foganatosított és fontolóra vett intézkedések miatt is elég kockázatos manapság útra kelni, tegnap például Európa legnagyobb fapados légitársasága, a Ryanair jelentette be, hogy nem zárja ki összes járatának a felfüggesztését. Becsléseik szerint az elkövetkező 7–10 napban flottájuk nagy része nem száll fel. A légitársaság illetékesei arra számítanak, hogy április–májusban a személyszállítás 80 százalékkal visszaesik. A Ryanair ugyanakkor nincs egyedül, már több légitársaság felfüggesztette részben vagy egészen járatait: az Eurocontrol európai forgalomszervező adatai szerint pénteken átlagosan 17 százalékkal közlekedett kevesebb repülőgép az európai légtérben, de országonként nagyok az eltérések. A legsúlyosabban Olaszország és Németország érintett, előbbi légterében 77, utóbbiéban mintegy 30 százalékkal volt kisebb a forgalom, mint egy évvel korábban. Portugáliában 7 százalékos csökkenést mértek. A légitársaságok közül az Alitalia csökkentette a legnagyobb mértékben kapacitását, a járatok 70 százalékát mondták le, a Lufthansa-csoport az előre meghirdetett járatok 40 százalékát nem indította el, a Ryanair 28 százalékkal kevesebb kapacitást kínált fel. Egyre több ország tiltja meg a belépést valamilyen formában a külföldiek számára, Olaszország után Spanyolország, Lengyelország, Lettország, Csehország, Dánia, Norvégia, valamint Katar és az Egyesült Államok is korlátozást vezetett be. Az Egyesült Államok csütörtökre virradóra először a schengeni övezet, vasárnapra már az Egyesült Királyság és Írország területéről is megtiltotta a külföldiek beutazását egy hónapra, emiatt a legtöbb európai és amerikai légitársaság is jelentős kapacitáscsökkentést hajtott végre, a nyugati parti városokba alig lesz európai közvetlen járat, de teljesen nem szűnt meg a transzatlanti forgalom.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
szóljon hozzá!