Archív felvétel
A közúti fuvarozók és a gazdák folytatják a tiltakozó akcióikat, mert eredménytelenül zárultak a vasárnap délutáni tárgyalások a pénzügyminisztériumban.
2024. január 14., 18:392024. január 14., 18:39
2024. január 14., 22:402024. január 14., 22:40
„Nem született megállapodás, nem találtak megoldásokat a követeléseinkre. A tiltakozásunk addig folytatódik, amíg a hatóságok be nem látják, hogy képtelenek ezt az országot irányítani. Az összes kérésünket az Európai Bizottságra és a helyreállítási tervre hivatkozva hárították el”– jelentette ki a sajtónak a pénzügyminisztériumi tárgyalások után a mezőgazdasági termelők képviselője, Dănuţ Andruş.
Az Agerpres hírügynökség értesülései szerint többek között a visszaforgatott nyereség adómentességére és az adóeljárások egyszerűsítésére tettek javaslatot a vasárnap délutáni tárgyalásokon a pénzügyminisztérium képviselői a közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségének. Kormányzati források szerint a találkozón elhangzott, hogy a pénzügyminisztérium és a mezőgazdasági tárcával partnerségben kidolgozná a helyi termelői tanúsítványok, illetve a mezőgazdasági és az élelmiszeripari beruházások jogi keretét, a szállításügyi minisztériummal partnerségben pedig az infrastrukturális beruházások jogi keretét.
A tárgyalásokra rálátó kormányzati források szerint a fuvarozók és a gazdák küldöttségének olyan követelései is voltak, amelyekről a kormánynak egyeztetnie kell az Európai Bizottsággal: különböző adókedvezményeket kértek, illetve el szerették volna érni, hogy mentesüljenek az üzemanyagok jövedéki adójának kifizetése alól.
A fuvarozók és a gazdák küldöttsége a találkozón felvetette a gabonaárral kapcsolatos kérdéseket, valamint kérte az igazoló dokumentumok nélkül elszámolható napidíjak megemelését. Ez utóbbi követelést a pénzügyminisztérium elutasította, arra hivatkozva, hogy kedvez az adóelkerülésnek.
Az Agerpres hírügynökség által idézett közleményben ugyanakkor a COTAR leszögezte: nem vett részt az ezekben a napokban zajló tüntetések szervezésében és a kormánnyal zajló egyeztetéseken sem.
„Álláspontunk szerint ezek a tiltakozások, még ha spontánok is, nem fajulhatnak anarchiává” – szögezték le.
A COTAR szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) árának befagyasztása még középtávon sem jelent megoldást, mert csődbe viszi a biztosítókat és ellentétes az uniós joggal. Ehelyett meg lehetne állapítani egy fenntartható referenciaárat, amit a Romániai Gépjármű-biztosítók Irodája (BAAR) kötelezővé tehetne a biztosítótársaságok valamelyikének. Ez a referenciaár a közúti fuvarozók számára a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) honlapján decemberben közzétett 8609 lej lehetne, amit egy pénzügy tanácsadói cég számolt ki – javasolta a COTAR.
A szervezet szerint a határátkelési időt lerövidítő intézkedések az ellenőrzés optimalizálásával körülbelül három hónap alatt végrehajthatók. Nem tekintik viszont megoldásnak a piactorzító intézkedéseket. „Sajnos a kormánnyal ezekben a napokban tárgyaló küldöttség által javasolt öt intézkedés nem alkalmazható, amíg Románia az EU tagja, és köteles megfelelni az európai rendeleteknek és jogszabályoknak” – állapították meg közleményükben a fuvarozók képviselői.
A szállításügyi minisztérium képviselői szombat este négy órán keresztül tárgyaltak az országszerte forgalomlassítással tiltakozó közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségével. Az egyeztetések végén jegyzőkönyvet írtak alá a teljesíthető követelésekről.
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb, RCA) árát csökkentő intézkedéseken dolgozik a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) – jelentette be vasárnap hajnalban az intézmény elnöke a közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségével tartott tárgyalások után.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!