Ciolacu: ezeket az orvosságokat főleg a kiszolgáltatott társadalmi rétegek használják (képünk illusztráció)
Fotó: Haáz Vince
A clawback-adó módosítását kezdeményezte Marcel Ciolacu, a képviselőház és a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a parlamentben. Erről a házelnök maga számolt be csütörtökön, egy egészségügyi konferencián.
2022. április 07., 15:292022. április 07., 15:29
2022. április 07., 15:332022. április 07., 15:33
A clawback különben egyfajta többletadó: olyan, világszerte alkalmazott egészségpolitikai eszköz, amellyel visszafogják a termelők és a kereskedők által generált gyógyszertúlfogyasztást. Általában reklámokkal késztetik a lakosságot túlfogyasztásra, ám ez egy adott szint után éppen a clawback miatt nem éri meg, mert ha nő az eladás, nagyobb lesz az adó.
Ciolacu elmondta,
Szerinte ezeket az orvosságokat főleg a kiszolgáltatott társadalmi rétegek használják, akik nem engedhetnek meg maguknak drága originális gyógyszereket. Ezért úgy vélekedett, hogy tárgyalóasztalhoz kell ülniük a gyógyszergyártóknak, a forgalmazóknak és az állami egészségügyi hatóságok képviselőinek, és közös megoldást kell találniuk arra, hogy a gyógyszerek minden páciens számára hozzáférhetővé váljanak – írja az Agerpres.
Ugyanazon a konferencián Alexandru Rafila egészségügyi miniszter azt mondta,
Rafila hangsúlyozta, hogy a bruttó hazai termék 1,5 százalékát az országban lévő húsz gyógyszergyár termeli, ebből egy van a román állam tulajdonában, a többi magánkézben.
„Biztosítanunk kell a működését egy olyan ágazatnak, amely jelentős arányban járul hozzá a GDP-hez. Úgy gondolom, némileg felül kell vizsgálni az egészségügyi minisztérium árpolitikáját, mert paradox helyzetben vagyunk: spórolni akarunk, de többet fizetünk. Egyszerűen azáltal, hogy addig csökkentjük egyes gyógyszerek árát, amíg a legolcsóbbak eltűnnek a piacról, és helyüket a drágább készítmények veszik át. Oda jutunk, hogy kevesebb helyett több pénzt fizetünk” – mondta Rafila.
Az egészségügyi miniszter megerősítette, gyors megoldást kell találni arra, hogy a lakosság hozzáférjen az olcsó, generikus gyógyszerekhez.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!