Nem olcsó mulatság. Többet kell lepengetniük az albérletben élőknek, mint tavaly ilyenkor
Fotó: Haáz Vince
Átlagosan 7 százalékkal drágultak az albérletek a tíz legnagyobb romániai városban éves szinten. A legnagyobb áremelkedést a nagyváradi garzonlakások esetében láthatjuk, amelyekért 2025 januárjában csaknem 40 százalékkal kellett többet lepengetni, mint egy évvel korábban a Storia ingatlanközvetítő albérletár-összesítése szerint.
2025. február 05., 21:032025. február 05., 21:03
2025. február 05., 21:062025. február 05., 21:06
A román fővárosban 2024-hez képest az albérletek átlagárai éves összevetésben 9 százalékkal emelkedtek: 2025 januárjában Bukarestben egy garzonlakás átlagára 380 euró/hónap volt, egy kétszobás lakást 597 euróért adtak ki, egy háromszobás lakás pedig 900 eurós átlagárat mutatott a Hotnews.ro portál által górcső alá vett adatsorok szerint.
Kolozsváron eközben a tavalyi év januárjához képest 2025 januárjában a garzonlakások átlagos bérleti ára 11 százalékkal, a kétszobás lakásoké 9 százalékkal, a háromszobás lakásoké 7 százalékkal volt magasabb.
Nemcsak itthon, hanem európai viszonylatban is döbbenetes magasságokban a kolozsvári albérletárak: a kincses város egy felmérés szerint uniós éllovas, ha az átlagfizetéshez viszonyítjuk egy belvárosi kis lakás bérleti díját.
Jászvásáron a bérleti díjak mérsékelt növekedést mutattak az előző év azonos időszakához képest, a legnagyobb mértékben a háromszobás lakások árai emelkedtek (+8%). A kétszobás lakások ára nem változott, míg a garzonlakásoké 6 százalékkal emelkedett. A garzonlakások átlagára 340 euró, a kétszobás lakásoké 450 euró, a háromszobás lakásoké pedig 550 euró volt.
Átlagosan 7 százalékkal drágultak az albérletek a tíz legnagyobb romániai városban
Fotó: Tuchiluș Alex
Az átlagos bérleti díjak Brassóban is emelkedtek 2024 januárjához képest. A legnagyobb emelkedés a garzonlakásoknál volt tapasztalható (+20%), ezt követték a három hálószobás lakások, amelyeknél 11 százalékos, majd a kétszobás lakások, amelyeknél 10 százalékos volt az emelkedés.
Konstancán az albérletek a garzonok esetében 3 százalékkal, a kétszobás lakások esetében 11 százalékkal, a háromszobás lakások esetében pedig 8 százalékkal drágultak 2024 januárjához képest. A garzonlakások átlagos bérleti díja 341 euró, a kétszobás lakásoké 500 euró, a háromszobás lakásoké pedig 650 euró volt.
Akár havi 200 euróval is többe kerülhetnek a romániai nagyvárosokban az albérletek, ha a bérlő új építésű tömbházban található lakást akar választani.
Így a Bega-parti városban a lakástulajdonosok a garzonlakások esetében 261 eurót, a kétszobás lakások esetében 427 eurót, a háromszobás lakások esetében pedig 500 eurót kértek el az albérletet keresőktől.
Nagyszebenben a garzonlakások átlagos bérleti díja 13 százalékkal nőtt, míg a két- és háromszobás lakásoké a 2024. januári értéken maradt. 2025 januárjában a bérlők átlagosan 340 eurót fizettek egy garzonlakás bérléséért, 400 eurót egy kétszobás lakásért és 550 eurót egy háromszobás lakásért.
ahol a bérleti díjak 2024 januárjához képest jelentős növekedést mutattak: a garzonlakások bérleti díja 37 százalékkal, a kétszobás lakásoké 5 százalékkal, a háromszobás lakásoké pedig 11 százalékkal emelkedett. Így a bérlők egy garzonlakásért átlagosan 274 eurót, 400 eurót egy kétszobás lakásért és 500 eurót egy háromszobás lakásért fizettek.
2025 januárjában az átlagos bérleti díj Craiován 300 euró volt a garzonlakások esetében, 400 euró a kétszobás lakásokért és 550 euró a háromszobás lakásokért, ami 7 százalékkal, 0 százalékkal, illetve 22 százalékkal magasabb, mint 2024 januárjában – derül ki a Storia adataiból.
Aradon az átlagos bérleti árak 22 százalékkal emelkedtek a garzonlakások, 6 százalékkal a kétszobás lakások és 11 százalékkal a háromszobás lakások. Így a partiumi megyeszékhelyen a bérlők átlagosan 220 eurót fizettek egy garzonlakás bérléséért, 370 eurót egy kétszobás lakásért és 500 eurót egy háromszobás lakásért.
Éves összevetésben átlagosan 22 százalékkal drágultak az albérletek a nagyobb romániai városokban. A legnagyobb növekedést novemberben Nagyváradon regisztrálták.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
szóljon hozzá!