2010. július 02., 11:032010. július 02., 11:03
Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző és elemző intézete a 2010-es digitális világranglistán a magyar gazdaságot a vizsgált 70 legnagyobb gazdaság közül – a tavaly a témában készített összeállításhoz hasonlóan – a 35. helyre sorolta, a száznál is több különböző kritérium alapján pedig Romániát a 45. helyre. A magyar gazdaság eközben a digitális infra-struktúra fejlettsége alapján a térségi EU-tagállamok közül megelőzi a 37. helyezett Lettországot, valamint Szlovákiát (38.), Lengyelországot (39.) és Bulgáriát (47.). A térség országai közül a digitális fejlettség szempontjából a legjobb besorolást Litvánia (34.), Csehország (31.), Szlovénia (29.) és Észtország (25.) kapta.
Az elemzés szerzői ugyanakkor kiemelik, hogy a gazdaság digitális fejlettségében és folyamatos fejlesztésében az észak-európai országok járnak a világ élvonalában: az első hat helyezett közül négy észak-európai. Az első helyezett Svédországot a tavalyi első Dánia követi, Finnország – amely az egy évvel ezelőtti listán még a tizedik volt – most a negyedik, és Norvégia a hatodik. A felső tízes mezőnyben van még az Egyesült Államok (3.), Hollandia (5.), Hongkong (7.), Szingapúr (8.), Ausztrália (9.) és Új-Zéland (10.). Az idei felmérés utolsó, 70. helyén Azerbajdzsán áll 3,00 ponttal.
Az EIU kimutatása szerint a hozzáférés a széles sávú on-line szolgáltatásokhoz egyre inkább megfizethető a vizsgált országokban. Tavaly a 70 gazdaság közül 49-ben a piacvezető szolgáltató cég által felszámolt havi előfizetési díj kevesebb volt a háztartási átlagjövedelmek 2 százalékánál; egy évvel korábban ez még 42 országra, 2007-ben csak 33 országra volt igaz.
Az elemzés az internet fejlődésének illusztrálására kimutatja, hogy a globális szinten mért havi internetforgalom most kétharmadával nagyobb, mint egy éve, és a világot átfogó nemzetközi száloptika-hálózat kapacitása 18 havonta megkétszereződik. A globális internetforgalomnak ma már több mint a fele videó, és becslések szerint csak a Facebook közösségi portál használói által generált adatforgalom meghaladja a világon elküldött összes e-mail üzenet adatforgalmát – áll az EIU londoni éves helyzetértékelésében.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.