Pluszbürokrácia. Jelenleg is létezik utánkövetés, de most újabb formanyomtatványt is beiktatnak
Fotó: Barabás Ákos
Felépülési terv elkészítésére kötelezik immár az orvosokat betegszabadságon lévő pácienseik számára. Az augusztustól hatályba lépő új szabály kapcsán az orvosi kamara lapunk által megszólaltatott képviselője hangsúlyozta: pusztán újabb bürokratikus lépcsőt iktatnak be a papírmunkával amúgy is leterhelt rendszerben.
2021. július 13., 13:242021. július 13., 13:24
A beteg állapotának követését, felépülését célzó terv összeállítására kötelezi a betegszabadságot kiíró romániai orvosokat a 2021/74-es számú, augusztus 1-től életbe lépő sürgősségi kormányrendelet, amely már megjelent a Hivatalos Közlönyben. A jogszabályban rögzítik a kivételeket is, nem kell összeállítani például a tervet, ha a betegszabadságra sürgős műtéti beavatkozás után van szüksége a páciensnek, valamint akkor, ha A csoportba tartozó fertőző betegséggel diagnosztizálják, amikor kötelező módon elkülönítésre van szükség. Ilyen betegségek a koronavírus-fertőzés, az akut hepatitisz, a tetanusz vagy a fertőző agyhártyagyulladás.
Az orvosnak meg kell bizonyosodnia arról, hogy az előírásait a beteg követi, ezért vissza kell hívnia vizsgálatra a rendelőjébe. Ha a páciens nem tudja elhagyni az otthonát, akkor az orvosnak kell meglátogatnia, de arra is lehetőség van, hogy távgyógyászattal bizonyosodjon meg arról, hogy a beteg követi az utasításait. A felépülési terv pontos struktúráját a sürgősségi kormányrendelet módszertanában határozzák meg, ezt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) fogja kidolgozni augusztus 1-ig.
Az orvosi kamarák többségéhez még nem érkeztek visszajelzések a témában, valószínűleg az érintettek még nem értesültek a módosításról, emiatt csak a módszertan megjelenése után válik időszerűvé. Opris Zsolt, a Kovászna Megyei Orvosi Kamara elnöke lapunknak elmondta,
„Egyértelműen létezik utánkövetés, a háziorvos például egy lázas betegnél felállítja a diagnózist, felírja a kezelést, kiállítja a beteglapot. Elmagyarázza, mi a teendő, ha például ágynyugalomra, kímélő étrendre van szükség, majd visszahívja vizsgálatra. Ha a beteg állapota nem javul, továbbküldi szakorvoshoz. A szakorvosi ellátásban a kórházi bennfekvés vagy a járóbeteg-rendelői vizsgálat után a beteg megkapja a kibocsátót, az orvosi levelet, amivel a háziorvosánál kell jelentkeznie, ebben részletesen leírják a javallatokat, ami kiterjed az étrendre, a kezelésre, az utánkövetésre” – sorolta Opris Zsolt. Hozzátette, mindez eddig is működött, létezett a visszacsatolás, ezúttal a módszertanba valószínűleg beiktatnak egy újabb formanyomtatványt.
„A pluszbürokráciával a hetedik bőrt is lenyúzzák az orvosokról az amúgy is túlbürokratizált egészségügyi rendszerben” – kommentálta az új követelményt a kamara vezetője.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!