Legalább öt orvost foglalkoztató állandó orvosi rendelőket hoz létre a bukaresti kormány az elszigetelt és nehezen megközelíthető településeken.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) képviselőivel az elmúlt héten folytatott tárgyalások csak egy „ideiglenes fegyverszünetet” eredményeztek, a háziorvosok és a járóbeteg-szakellátásban dolgozó orvosok problémáinak megoldása még várat magára.
A döntéshozókkal lezajlott tárgyalások eredményeként az egészségügyi alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban a szolgáltatásokért járó pontértékek 2024. június 30-áig nem változnak – jelentette be Daniel Coriu, a Román Orvosi Kamara (CMR) elnöke.
A tavalyi szinten marad ebben az évben a háziorvosi rendelőkben és a járóbeteg-szakellátásban nyújtott szolgáltatásokért járó pontok értéke – jelentette ki szerda este Marcel Boloş pénzügyminiszter.
Háziorvosok és a járóbeteg-szakellátásban dolgozó orvosok tüntettek szerdán az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) bukaresti székhelye előtt. Az orvosok a szolgáltatásaikért járó pontértékek tervezett csökkentése ellen tiltakoznak.
Rendelőik bezárásával vagy konzultációs díjak bevezetésével fenyegetőznek a háziorvosok, miután az egészségbiztosító megnyirbálni készül a jövedelmüket. Az egészségügyi miniszter a pénztárra hárítja a felelősséget.
Az egészségbiztosítási pénztár tartozásainak kifizetését követeli a kormánytól, a pénzügyminisztériumtól és az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (CNAS) a háziorvosok és általános orvosok országos társasága (SNMF).
Az erdélyi nagyvárosokban látványosan megnőtt a hasfájásban és hasmenésben szenvedők száma. Az orvosok szerint a szalmonella-fertőzésre hasonlító tünetek kezeléssel három nap alatt elmúlnak, de idősek és gyerekek esetében súlyosabb lefolyásúak lehetnek.
A kormány négy országos programot hagy jóvá a háziorvosi rendelők, a családtervezési rendelők, az integrált közösségi központok, a mobil újszülött-ellátó intenzív terápiás egységek és a mobil rákszűrő egységek felszerelésére – közölte Marcel Ciolacu.
A családorvosok és a járóbeteg-szakellátásban dolgozó orvosok a továbbiakban is végezhetnek távkonzultációt és kiállíthatnak elektronikus recepteket – tájékoztatott csütörtöki közleményében az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS).
Július 1-jétől a háziorvosok is közvetlenül részt vesznek a cukorbetegség megelőzésében,
Sűrűn hallani az alvásproblémák kapcsán, hogy napjaink egyik népbetegsége. Egyre többen, egyre fiatalabban szenvednek miattuk. Szakértők segítségével igyekeztünk utánajárni, hogy mikor is jelez tényleges bajt.
Sok családorvos hiányzik az egészségügyi rendszerből. A krízishelyzetet még tudják kezelni, de pár éven belül a mai háziorvosok fele nyugdíjba vonul. Duda Tihamér Attilával, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójával beszélgettünk.
Ismét növekedni kezdett Romániában a légúti megbetegedések száma, miután január közepe óta már csökkenőben voltak az esetszámok – derült ki a román közegészségügyi intézet (INSP) csütörtökön közzétett heti összesítéséből.
A háziorvosi rezidenshelyek számának növelését kéri a Román Orvosi Kamara.
Annak ellenére, hogy a betegségek megelőzésével jelentős mértékben javulna a lakosság egészségi állapota, Romániában egyelőre nem létezik a prevenció kultúrája: nincs rá anyagi fedezet, nincsen elég orvos, ráadásul nagy a bürokrácia is.
Az egészségügyi minisztérium szerdai közlése szerint június 30-án 56 841 adag HPV elleni vakcina állt rendelkezésre a háziorvosi rendelőkben és a megyei egészségügyi igazgatóságok készleteiben.
A Krónikának nyilatkozó háziorvosok szerint az elektronikus regiszter hasznos lenne, ha működne, ám az újabb használhatatlan rendszer láttán sok orvos még arról is lemondhat, hogy a jövőben is vállalja a gyermekek immunizálását.