Fotó: Facebook/Apele Române Someș-Tisa
Annak ellenére, hogy a hatóságok felszólították az érintett társaságot a szennyezés forrásának megszüntetésére, tovább szivárog a nehézfémeket tartalmazó bányavíz a Máramaros megyei Câmpurele bánya tárnájából.
2021. február 21., 08:342021. február 21., 08:34
2021. február 21., 08:402021. február 21., 08:40
Mindez a kolozsvári központú Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság lapunknak nyújtott tájékoztatásából derül ki. Cristina Vădan, az intézmény szóvivője által a Krónika rendelkezésére bocsátott videófelvétel arról tanúskodik, hogy három nappal a szerdai balesetet követően, szombaton is ömlött a barna lé a Miszbánya térségében fekvő bányából a szabadba.
Megjegyzendő, hogy a bányavíz a szerdai kiömlés első óráiban másodpercenként 1,5-1,6 köbméteres hozammal folyt a Láposbánya patakba, és vöröses színű üledéket sodort magával. Az igazgatóság szóvivője közölte, a vízügyi szakértők folyamatosan monitorozzák a helyszínt, a bányából kiömlő vizet, ugyanakkor a Láposbánya patak, a Lápos, valamint a Szamos folyó vízminőségét.
A Máramaros megyei hatóságok újabb mintát vettek a környező élővizekből, és a laboratóriumi vizsgálatok azt mutatták, hogy a patakban és a két folyóban a vas, a réz, a mangán és a cink koncentrációja továbbra is meghaladta a megengedett értékeket a Lápos és a Szamos egybefolyásánál. A Szamos Szatmár megyei szakaszán, a román–magyar határig ugyanakkor már nem észlelhető elszíneződés a folyón.
Egy állami bányavállalat bezárt tárnáiból ömlött bányavíz a Lápos folyóba Máramaros megyében, innen jutott nehézfémszennyezés a Szamoson keresztül Magyarországra – tudta meg a Krónika csütörtökön a hatóságoktól.
Mint ismeretes, szerdán a Câmpurele színesfémbánya bezárt tárnájába beszivárgott víz tört a felszínre Máramaros megyében, lerakódott üledéket magával sodorva jutott a Láposbánya-patakba, ahonnan a Lápos folyóba, majd a Szamosba ömlött. A tisztítatlan bányavízzel nehézfémek kerültek az élővizekbe, amelyek értéke 2-3-4-szerese volt a megengedett küszöbértéknek. A szennyezés halpusztulást nem okozott, viszont a Szamoson Magyarországra is eljutott, ahol kezdetben az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja szintén határérték feletti volt. Azóta a magyar hatóságok beszámolója szerint a nehézfémek koncentrációja fokozatosan hígul.
A nehézfémeket tartalmazó bányavízzel szennyezett part- és folyószakasz megtisztítására, a szennyezés megszüntetésére kötelezték a román vízügyi hatóságok a Máramaros megyei folyószennyezésért felelős társaságot.
A Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság a nehézfémeket tartalmazó bányavízzel szennyezett part- és folyószakasz megtisztítására, a szennyezés megszüntetésére kötelezte a történtekért felelős társaságot, az Explo Mining COAL Kft.-t. A „szennyező fizet” elve alapján a cég fogja állni a járulékos költségeket, beleértve a hatósági beavatkozást, ezen kívül bírságra is számíthat.
Áder János köztársasági elnök a történtek miatt Klaus Iohannis román államfőhöz fordult a Szamos nehézfémszennyezése ügyében annak érdekében, hogy Románia késedelem nélkül tegyen lépéseket a most már rendszeressé vált szennyeződések miatt.
Klaus Iohannis román államfőhöz fordult pénteken Áder János köztársasági elnök a Szamos nehézfémszennyezése ügyében annak érdekében, hogy Románia késedelem nélkül tegyen lépéseket a most már rendszeressé vált szennyeződések miatt.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!