Fotó: Vízügyi Igazgatóság
A nehézfémeket tartalmazó bányavízzel szennyezett part- és folyószakasz megtisztítására, a szennyezés megszüntetésére kötelezték a román vízügyi hatóságok a Máramaros megyei folyószennyezésért felelős társaságot.
2021. február 18., 16:102021. február 18., 16:10
2021. február 18., 16:582021. február 18., 16:58
Minderről csütörtökön délután tájékoztatta a Krónikát a kolozsvári központú Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság, beszámolva arról is, amiről a magyar hatóságok órákkal korábbi közlése alapján már tudunk, miszerint jelentős, határon átnyúló nehézfémszennyezés történt az észak-erdélyi megyében. Megerősítést nyert, hogy egy elhagyott állami színesfémbánya bezárt tárnáiból ömlött bányavíz a Láposbánya patakba, majd a Lápos folyóba Máramaros megyében, innen pedig a nehézfémszennyezés a Szamoson keresztül Magyarországra jutott.
A vízmintán végzett laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy a tisztítatlan bányavízzel szennyezett folyóvízben több nehézfém – vas, mangán, réz és cink – esetében a koncentráció meghaladja a normális értékeket. A román vízügyi szakemberek a Szamos szatmárnémeti szakaszán vett minta alapján vizsgálták a víz minőségét. Halpusztulást nem észleltek az érintett folyószakaszokon. Közölték, a „szennyező fizet” elve alapján az Explo Mining COAL Kft. fogja állni a járulékos költségeket, beleértve a hatósági beavatkozást, a hatályos törvényeknek megfelelően.
Fotó: Facebook/Apele Române/videóból
„A helyszíni ellenőrzés nyomán kiállított jegyzőkönyvben munkatársaink három kötelező és azonnali intézkedés megtételére kötelezték a szennyezőt. Mindent meg kell tennie a szennyezés elhárítása és csökkentése érdekében, sürgősen meg kell tisztítania és fertőtlenítenie a Lápos folyó medrét és partját, ugyanakkor monitorozni köteles a folyóvizekbe ömlő bányavíz minőségét” – szerepel a Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság jelentésében. A hatóság hozzátette, hogy a vízügyi ellenőrzés eredményének összesítése után fogja közölni az érintett társasággal a szennyezés miatt kiszabott büntetést. A vízügyi igazgatóság ugyanakkor azt is közölte: a bezárt bányák és a meddőhányók állandó vízügyi kockázatot jelentenek a térségben, és a hatóság folyamatosan figyelmezteti az illetékeseket a veszélyekre.
Egy állami bányavállalat bezárt tárnáiból ömlött bányavíz a Lápos folyóba Máramaros megyében, innen jutott nehézfémszennyezés a Szamoson keresztül Magyarországra – tudta meg a Krónika csütörtökön a hatóságoktól.
Pásztor Sándor, Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter vízügyi tanácsadója az MTI-nek úgy nyilatkozott: a bányavíz a kiömlés első óráiban másodpercenként 1,5-1,6 köbméteres hozammal folyt a patakba, és vöröses színű üledéket sodort magával. Hozzátette: jelenleg is folyik a víz a bányából, de már csak másodpercenkénti 0,3-0,4 köbméteres hozammal, és már jóval tisztább, mint a kezdeti órákban volt. Elmondta: a Lápos folyóból vett vízmintákban a mangán, a réz és a cink értéke 2-3-4-szerese volt a megengedett küszöbértéknek, a vasé pedig ennél sokkal magasabb.
Pásztor Sándor szerencsés körülménynek tekintette, hogy árhullám vonul le a Szamoson, melynek vízhozama meghaladja a 200 köbmétert másodpercenként, ezért a bányavíz hamar feloldódik. Hozzátette: ilyen esetekben a bányát nem lehet eldugaszolni, hogy megakadályozzák a kiömlést, a karbantartónak olyan munkálatokat kellett volna elvégeznie, amelyek felfogják, leülepítik a kiömlő vizet.
A magyarországi Vízügyi Főigazgatóság (OVF) csütörtökön délután az MTI-vel közölte, a vízügy megtette a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a Szamoson Romániából érkező nehézfémszennyezés ne jusson ki a mederből, a katasztrófavédelem pedig folyamatosan monitorozza a folyóvizeket. A vízügy zsilipeket és csatornákat zár le, a katasztrófavédelem pedig felállította a mobil laboratóriumát az érintett határszelvényben. A szennyezés a Szamoson csütörtökön hajnali 1 órakor ért magyar területre Romániából.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Csengernél hajnali 2 órakor vett mintákban az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja volt határérték feletti, ám a 4 és 6 órai mintavételi eredmények alapján a szennyezés jelentősen, határérték közeli, illetve alatti értékre csökkent. Cianidot nem tartalmaz a szennyezés. Az OVF azt írta: a vízügy a zsilipek és csatornák lezárásával, a csóva útjának állandó követésével, a vízmintaeredmények folyamatos elemzése alapján gondoskodik arról, hogy a szennyeződést a mederben tartsa, az a lehető legkisebb mértékben juthasson élő szervezetbe Magyarországon.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.
Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.
Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.
Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
szóljon hozzá!